+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Parmak İziyle Yüz Tespiti Yapmak Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Parmak İziyle Yüz Tespiti Yapmak
  Parmak İziyle Yüz Tespiti hakkında bilgi

  parmakziyleyztespitiyap.jpg

  Gazi Üniversitesi Bilgisayar Bölümü Öğretim Üyesi Profesör Doktor Şeref SAĞIROĞLU, yaklaşık 8 yıldır üzerinde çalıştığı “parmak iziyle yüz tespiti” konusuda 150 kişinin üzerinde denenerek sadece %3 ila %5 yanılma payı olmasına rağmen bu çalışma başarıyla gerçekleştirildi.

  Bu projenin ilk aşamasında sadece parmak iziyle burun, göz ve kaş daha sonraları da dudak ve çehrenin de tespit edildiğini belirten SAĞIROĞLU adlı internet sitesinde denenmiş olan parmak izlerinin yayınlacağını ve bu proje hakkında insanların daha geniş bir bilgi edinebileceğini söyledi.

  SAĞIROĞLU, bu projenin Türkiye için ticari bir proje olabileceğini de belirtirken “Birçok araştırmacı ortaklık teklifinde bulundu. Bu, Türkiye için ticari bir proje olabilir. Bunun patentini de aldık. 3 boyutlu yüz tanıma sistemini geliştirmek için çalışıyoruz. Binde bir kişinin bile yüzünü tanımlasak büyük başarı. Bu çalışma alanında ilk, bu Türkiye açısından çok önemli. Türkiye’de bazı kurumlar bizimle projemiz hakkında görüştü. Tamamlandığında talep olacağına da inanıyoruz” diyerek sözünü bitirdi.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  parmak izi her insanda farklı olan bir şeydir. parmak izi bir insanın kimliği anlamına gelmektedir. parmak izi sayesinde hırsızlar çok çabuk yakalanırlar. insanların bilgisayarda parmak iziyle fotoğrafları da kaydedildiğinde parmak izinden kişinin fotoğrafı da çıkar.
+ Yorum Gönder