+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Uranüs hakkında kısa bilgi , Uranüs nedir , Uranüsün özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Uranüs hakkında kısa bilgi , Uranüs nedir , Uranüsün özellikleri
  Uranüs hakkında kısa bilgi

  Uranüsün özellikleri

  Uranüs , 1781 yılında İngiliz astronom William Herschel tarafından bulundu. Daha önce iki kez gözlenmiş ama yeni bir gezegen olduğu anlaşılmamıştı. Uranüs'ün Güneş'ten ortalama uzaklığı 2 milyar 869 milyon kilometredir. Bu da gezegenin Güneş'e olan uzaklığının Dünya'nınkinin 19 katı olduğu anlemegine saglıkemegine saglıkemegine saglıkemegine saglıkemegine saglık gelir. Uranüs , Güneş çevresindeki bir turunu 84 yıldan biraz daha uzun bir zamanda tamamlar . En parlak dönemlerinde Uranüs çıplak gözle sıradan bir yıldız gibi görünür . Uranüs , Güneş çevresindeki yörüngesinde yan yatmış olarak döner, tıpkı yuvarlak bir varil gibi . Bu nedenle de zaman zaman her iki kutbu da bize doğru döner. Bu garip dönüşe , milyarlarca yıl önce dev bir göktaşının gezegene çarpması neden olmuş olabilir. Uranüs'ün halkaları 1977 yılında , astronomlar gezegenin arkasından geçen bir yıldızı gözledikleri sırada bulundu . Yıldızın ışığı beklenenden beş dakika önce sönükleşince yıldızın ışığını engelleyen bir uydu olabileceği düşünüldü . Aynı şey gezegenin diğer yanında da tekrarlanınca bunun bir halka sistemi olduğu sonucu çıkarıldı . Uranüs'ün beş ana uydusu vardır. Bunlardan ikisi olan Ariel ve Umbriel koyu renkli olup kraterlerle kaplıdır . Titania'nın derin , uzun vadileri vardır . Bunlardan Messina Chasmata'nın uzunluğu 1500 kilometredir . Çok sayıda kraterlerle kaplı olan Oberon henüz iyi gözlenmemiştir. Küçük Miranda ise 472 km çapında , hırpalamış , buzdan bir top görünümündedir.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  uranüs güneş sistemindeki 7. gezegendir. uranüsün yüzey rengi açık mavidir. uranüsün halkası vardır ama bu halkası biraz farklıdır. satürnün halkası yatay biçimdedir. uranüsün halkası ise dik biçimdedir. uranüs soldan sağa doğru dönmez aşağıdan yukarıya doğru döner
+ Yorum Gönder


uranüs hakkında kısa bilgi