+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Pervanesiz Vantilatör Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Pervanesiz Vantilatör
  Pervanesiz Vantilatör


  Pervanesiz Vantilatör.jpg


  İngiliz mucit James Dyson’dan ilginç bir icat; pervanesi olmayan vantilatör!

  Daha önce torbasız elektrik süpürgesi ve havlusuz el kurutma makinesi gibi makineler yaratan James Dyson, şimdi de pervanesi olmayan vantilatörle yine farklı bir tasarımın müjdesini veriyor.

  Pervaneleri olmadan da tıpkı diğer vantilatörler gibi güçlü ve soğutucu etki yaratabilen bu icat, tbilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi. Dyson, tasarımına ‘hava çoğaltıcı’ ismini vermiş.

  Kanatları olmadan pervane peki nasıl çalışıyor?
  Aslında gizli kanatları var ancak bunlar cihazın iç kısmında saklı. Hava çoğaltıcı, çevresindeki havayı önce haznesine çekiyor.

  Pervaneler yerine hava akımı teknolojisindeki gelişmeler kullanılarak tasarlanan alet, yarattılan hava akımının gücünü 15 katına çıkarıyor ve çoğaltılan havayı dairesel bölümden dışarı üflüyor. Yaratıcısı, bu vantilatörden çıkan hava akımının, normal fanlar tarafından üretilenden daha yumuşak ve ferahlatıcı olduğunu söylüyor.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  vantilatör dediğimiz alet içindeki pervane sayesinde çevresine hava yayan ve çok hızlı hareket eden yaz zamanları bizi serinleten bir alettir. bu vantilatör ise pervanesiz hava yayıyor. bu teknoloji çevredeki havayı içine çekiyor ve onu içinde soğutarak dışarı üflüyor bu kadar basit.
+ Yorum Gönder


vantilatör