+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda Kene Hakkında Tüm Bilinmesi Gereken Gerçekler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Kene Hakkında Tüm Bilinmesi Gereken Gerçekler
  Kene hakkında bilgiler


  Kenenin özellikleri  Kene kan emerek büyürler.Hayvanlarla insanlara da yapışıp kan emerler. Dışarıya keneler çimenlerde, çalılıklarda ve hayvan barınma yerlerinde bulunurlar.
  Ev içinde bir dişi herhangi bir yere yumurta bırakırsa bir kene hafta içerisinde yüzlercesi oluşur. Kene Birçok hayvan ve insan üzerinde yaşarlar. Köpeklerde, yetişkinleri kulak ve ayaklarda yaşarken, daha ufaklara sırt bölgesinde rastlanır. Herhangi bir hayvan üzerinde girdikleri evlerde hızla çoğalırlar ve üzerinde beslenecek hayvan bulamazlarsa insanlara musallat olabilirler. Hiçbir şey yemeden sekiz aya kadar yasayabilirler. Çeşitli hastalıklar ve bakteriler taşıdıklarından, mücadele edilmeleri gerekir.Kene, Keneler, Kene Türleri, Kene Resimleri, Keneyle Mücadele, Kırım Kongo Hastalığı

  Kene Köpek ve diğer hayvanların bulunduğu, bitki örtüsü yoğun olan yerlerde yaşarlar. üzerinde bulundukları hayvanın kanıyla beslendikten sonra, oradan ayrılarak kapı pencere kenarları ve süpürgeliklerde barınırlar. Kenelerin evin içinde ve dışında kontrolü zahmetlidir. Mücadelenin tekrarlanması gerekebilir. Bunun için profesyonel bir servise ihtiyaç duyulur. Kısmi ve ferdi mücadele başarılı olmaz. İç ve dış alanda kenelerle mücadele oldukça zordur. Ancak birkaç uygulamadan sonra kontrol edilebilirler. Kedi köpek türü ev
  hayvanlarının veteriner kontrolünden geçirilmesi ve problemle
  karşılaşıldığında Çözüm ilaçlama gibi profesyonel bir firmadan
  hizmet alınması gereklidir.
  Kene son yıllarda çok fazla ismini duyduğumuz bir haşeredir, ismini duyduğumuz zaman dahi ürkmemize neden olan bir parazittir. Kene ısırması insan hayatını sonlandıracak rahatsızlıklara sebebiyet verir. Kene insanlar ve diğer hayvanlar üzerinde kan emerek beslenen bir parazittir.
  Kene kan emen ve türüne bağlı olarak gözleri olmayan, vücut yapıları küçük olan parazittir. Kenenin baş hizasından başlayan ve vücudunun ortasında son bulan 4 çift bacağı vardır. Kenenin bacaklarında deriye yapıştığı zaman deride sabit kalmasını sağlayan vantuz ve çengelleri vardır.
  Kene yumurta ile çoğalır. Dişi kene yumurtalarını bitki veya ağaç yapraklarına, hayvan kıllarına, çöplere bırakır. Yumurtadan çıkan larvaların 3 çift bacakları vardır. Ancak bu larvalar bir dönem sonra 4 çift bacaklı ve gelişimini tamamlamamış yavrulara dönüşür. Kene yavrusu belli bir zaman sonra ergin kene olur.
  Kene paraziti inek, keçi, koyun, sığır, köpek gibi hayvanların ve insanların üzerine yapışıp onların kanlarıyla beslenir. Kene, kanını emeceği canlıların üzerine hiç zorlanmadan tırmanır ve yapışır. Kene derinin içine hortumunu sokup doyasıya kan emerek beslenir. Kenenin karın kısmı torba biçiminde olduğundan kene beslenince o torba kan ile dolar. Kene yeterince beslenip şiştikten sonra kendisini yere atıp kanını emdiği canlıdan uzaklaşır. Kene daha sonra otların içinde, ağaçların üstünde ve tüm yeşil alanlarda yaşar. Kene genellikle ilkbahar ve yaz aylarında görülür.
  Kenelerin tümü kör değildir. Gözleri olmayan kenelerin, besinini rahatça bulabilmesi için ön ayaklarının ucunda dokunmak ve koku alabilmek için özel yapıları vardır.
  Kenenin bilinen 900 e yakın türü vardır. Kene türlerinin tamamı zararlı değildir. Köpek, kedi ve sığırların kanıyla beslenen kenelerin gözleri vardır. Kene vücudumuza yapıştığı durumda kesinlikle bizler müdahale etmemeliyiz çünkü bu parazitin zararlımı yoksa zararsız mı olduğunu bizler anlayamayız. Kene ısırmasında mutlaka hastaneye başvurup doktor kontrolünden geçmek gerekir.
  Kene ısırmasıyla oluşabilecek olan Kırım Kongo hastalığı çok tehlikeli bir hastalık olup diğer tüm canlılara bulaşır ve yayılır. Kırım Kongo hastalığı ilk 1944 yılında Kırım da 1956 yılında Kongo da görüldüğü için bu şekilde adlandırılmıştır.Kene kan emmesini tamamladıktan sonra deriden ayrılırken bir sıvı salgılar ve bu sıvı ile ısırılan yerden virüs bulaşır. Virüsü alan tüm canlılar hasta olabilir. İnsanlarla kıyasladığımız zaman hastalık hayvanlarda daha hafif seyreder ve anlaşılması daha zordur. Hastalıklı hayvanların salgılarından ve kanlarından tüm canlılara Kırım Kongo virüsü bulaşır. Kırım Kongo virüsünü bu virüsü taşıyan hayvanlardan kaparsak bu hastalık 12-13 gün içinde belirtilerini gösterir. Kene ısırığı ile virüsü alırsak bu hastalığın belirtisi daha kısa zamanda görülür. Kene ısırmasıyla alınan Kırım Kongo virüsü belirtisini 1-4 gün içinde gösterir. Kene ısırmasında mutlaka ama mutlaka hastaneye başvurmalıyız. Kırım Kongo hastalığı öldürücü bir hastalıktır. Erken tedavi edilirse etkili sonuç alınabilir.
  Kene genellikle yeşillik alanlarda bulunduğu için bağ ve bahçeyle uğraşan kişilerin kene tarafından ısırılması daha çok görülür. Kene piknik alanlarında fazlasıyla bulunmaktadır ve tüm insanları korkutmaktadır. Kene sıcak havaları sever ve sıcak olan ilkbahar ve yaz aylarında daha çok görülür.
  Kene görülen alanlar ve özellikle ilkbahar mevsiminde bahçeli olan evler ilaçlama firması tarafından ilaçlama yaptırmaları gerekir ve insanların kullandığı açık alanların tümünün ilaçlanması gerekir. Kene ile mücadele için önlem olarak ilaçlama yaptırmalıyız bunun için illaki kene görmeyi beklemenin hiçbir anlamı yoktur. Özellikle kene ısırması bu kadar korkunç bir hal almışken Bunu beklemenin bir mantığı yoktur. Kene ve diğer tüm haşerelerden korunmak için ev ve bahçelerimizi periyodik olarak ilaçlatmalıyız.
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Kene nasıl bir hayvandır


  Kene ile ilgili bilgi


  Kene, canlılardankan emerek beslenen ve bu yolla insanlara hastalık bulaştırıp, ölümlere neden olan zararlı bir böcek türüdür. Keneler, 8 bacaklı canlılar olup, kafaları vücutlarından daha küçüktür. Vücut yapıları esnek olan kene haşeresi kan emdikçe şişerek genişler. Bu nedenle kene, kendi ağırlığının 100 katı kadar kan emebilme yeteneğine sahiptir. Keneninortalama 500 kadar türü bulunur ve keneler özellikle küçükbaş ve büyükbaş hayvanların üzerinde yaşar. Bu nedenle kırsal alanlarda kene böceğine daha sık rastlanır. Özellikle bu alanlarda gezen, çiftçilik ile uğraşan ya da eğlenmek amacı ile piknik alanlarına yönelen insanların üzerine yerleşen keneler, kan emerek insanlara çeşitli hastalıklar bulaştırırlar. Keneler yumurtlama sistemi ile çoğalır ve yumurtalarını üzerinde yaşadığı canlının üzerine bırakır. Kene yumurtaları 3 evrede gelişir. Bu evreler larva, pupa ve ergin dönemidir. Yumurtadan yeni çıkan kene larvaları ilk etapta 3 bacaklı olurken, erginleştikçe 4. bacağını kazanır.Kene çengel biçiminde ve ucu vantuzlu olan bacakları ile kan emeceği canlının üzerine rahatlıkla tırmanır. Kene hayvanlar için ve özellikle insanlar için çok tehlikeli bir canlıdır, çünkü ölümcül bazı hastalıklara neden olurlar. Özellikle son yıllarda dünyada ve ülkemizde birçok insanın ölümüne neden olan Kırım-Kongo kanamalı ateşi hastalığı keneler tarafından bulaşmaktadır. Halen bu hastalığa bir çare bulunamamaktadır. Kene ısırması bu nedenden dolayı çok tehlikelidir ve kene tarafından ısırılan kişiler en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Kene kesinlikle deriden çıkarılmamalı ve sağlık kuruluşuna başvurup, profesyonel destek alınmalıdır.

+ Yorum Gönder