+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda Kırkayaklar Hakkında Herkesin Bİlmesi Gereken Temel Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Kırkayaklar Hakkında Herkesin Bİlmesi Gereken Temel Bilgiler
  Kırkayaklar ile ilgili bilgiler


  Kırkayakların özellikleri  Kırkayaklar yumuşakçaların birer üyesi olup çok ayaklı bir haşeredir. Kırk ayaklar ismini özelikler şu şekildedir kırk ayakların vücudu üzerinde türüne bağlı
  olarak çok sayıda ayak vardır. Kırk ayaklar bu ayakları ile yürüyerek yer değiştirirler fakat solucanda bu ayak denen organlar yoktur. Solucanlar hareketlerini yerden sürünerek yaparlar. Yine kırk ayakta anten denen iletişim organları vardır. Kırk ayaklar besinlerini ve kendisine gelen tehlikeleri bu antenler sayesinde algılarlar. Kırkayaklar nemli ve sıcak bölgelerde daha çok bulunurlar. Bu haşere gurubu kuru ve soğuk havaları sevmezler. Kırkayakların boyları ve yapıları türlerine bağlı olarak değişir. Bazı bölgelerde yaşayan kırkayaklar birkaç cm olurken bazı bölgelerde ise 5 – 10 cm kadar olabilirler. Kırkayaklar renk yapı olarak çok farklılık gösterirler. Kırkayağın rengi beslenmesine ve yaşam alanına bağlı olarak değişir. Kırkayak genellikle sarı, siyah, kızıl ve kahverengi olabilmektedir Kırkayakların vücudu bölmeli haldedir ve her bölmesinde 1 ayakları vardır bölmeler farklı farklı renklerde olabilmektedir.
  İnsanlar arasında kırkayak ile çıyan çok karıştırılır. Kırkayak ile çıyanı birbirinden ayıran belirgin özelikler vardır. Kırk ayağın her bölmesinde 1 adet ayak varken çıyanda ise 2 adet ayak vardır. Kırkayağın ayakları etkisiz olurken çıyanın ayakları ise genellikle hepsi zehirlidir. Kırkayaklar besin olarak hem bitkiseldir hem de etçildir. çıyanlar ise çoğunluğu etçildir.
  Kırkayaklar bitkilerin yeni sürgü vermiş dallarını ve taze kısımlarını yerken bazen de ufak tefek börtü böcek denen küçük haşere türlerini de yerler. Kırkayak dış ortamlarda nemli buldukları her yerde rastlamak mümkündür. Kırkayaklara dağlarda, taş diplerinde, mağaralarda, ormandaki ağaç diplerinde, çayırlarda ve su kenarlarında bulunurlar. Kırkayaklar evlerimize besin arayışı için gelirler. Kırkayaklar evlerde çatı, bodrum, evin kapı ile pencere diplerinde ve evlerin her kısmında da bulunabilirler.
  Kırkayaklar besin olarak meyvelerin öz suyunu tüketirler. Ağaç ve bitkilerin çürümüş kısımlarını, ölü hayvan leşinden yiyerek beslenirler
  Kırkayaklar üremek ve çoğalmak için besinin bol olduğu yerleri tercih ederler. Dişi kırkayak yumurtasını nemli ve besinin bol bulunduğu ortamı seçerek bu ortama bırakır.
  Bir kırkayak bir defasında 10'larca yumurta bırakır ve bu yumurtalar belli bir sıcaklığa bağlı olarak yumurtadan çıkar ve 3 -4 ay içinde ergin bir kırkayak olur ve her biri ayarı ayrı yumurta bırakmaya başlarlar. Bu bakımdan bir kırkayağın ne kadar çok ve çabuk çoğaldığını görürüz.
  Kırkayakların birçoğu tehlikelidir ve insanı ısırıp zarar verebilirler. Hatta çoğu kez insanı zehirleyebilirler. Kırkayak ısırması sonrası mutlaka doktora gidilmeli aksi takdir de insanlar ciddi sıkıntılar yaşayabilirler.

  KIRKAYAK İLE MÜCADELE VE KIRKAYAK İLAÇLAMA

  Kırkayak ile mücadele kesinlikle bireysel yapılmamalı çünkü ortamdaki 1 tane kırkayağı öldürebilirsiniz fakat aynı ortamda başka kırkayak veya kırkayak yavruları olabilir. Bu bakımdan kırkayak ile mücadele için mutlaka ilaçlama firmalarından bilgi alın ve ilaçlama şirketi ile çalışın kırkayak ile mücadelede kesinlikle dışarıdan alınan tarım ilacı ile müdahale etmeyiniz zira bu ilaçlar hem sağlığımıza hem de çevremize zarar verir. Kırkayak ile mücadele mutlaka profesyonel ziraat mühendisi kontrolünde hazırlanan ilaçlar ile olmalı.
  Kırkayak ilaçlamada kesinlikle yanlış ilaçlama yapılmamalı jel ve tarzı ilaçlar ile yapılan ilaçlama kesinlikle sonuç vermez ve mutlaka haşere türüne uygun ilaçlar kullanılmalı.
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Kırkayaklar nasıl hayvanlardırlar


  Kırkayaklar hakkında bilgi


  Kırkayak denilince üzerinde birçok ayağı olan ve yerde hızlı hareket eden bir haşere akla gelmektedir. Kırk ayak adından da anlaşıldığı gibi vücudunun alt kısmında birden fazla ayağının olmasından dolayı bu şekilde isimlendirilmiştir. Kırkayak yumuşakça sınıfının bir türüdür. Kırkayak haşeresi zehirli ve tehlikelidir. Kırkayak dünyanın her yerinde ve her kıtasında bulunur. Özellikle sıcak ve nemli yerleri ve besinin bol olduğu kısımları tercih eder. Kesinlikle kuru sıcaklığın olduğu yerlerde ve soğuk havaların hâkim olduğu kısımlarda bulunmazlar.Kırkayak haşeresine dışardan bakıldığında tanımak kolaydır. Kırk ayak vücudu bölmeler halindedir ve her vücut bölmesinde 2 çift simetrik ayak bulunur. Ve ayaklar türüne ve kırk ayağın boyuna bağlı olarak değişmektedir. Kırkayağın baş kısmında 1 çift anteni bulunur. Başın ön kısmında da keskin bir ağızları vardır. Kırkayak besinini bulmada ve iletişiminde başının üstündeki antenlerini kullanır. Kendisine tehlike geldiğini sezinlediğinde hemen oradan kaçar ve kurtulur.
  Kırkayak ile çıyan birbirine çok benzer ve insanlar bunları sürekli karıştırır. Dikkatli bakıldığında kırk ayağın her vücut bölmesinde 2 çift ayak var fakat çıyanda ise 1 çift ayak bulunur. Kırkayak canlısı avını ağzındaki zehirle avlar fakat çıyanın ise her ayağı bir zehir iğnesi gibi görev yapar. Kırk ayak ve çıyan ikisi de çok zehirlidir amma çıyanın zehri daha çok güçlüdür ve daha çok etkilidir.
  Kırkayak hem bitkisel beslenir hem de böcek ve haşere türünü avlayarak etçil olarak beslenir. Kırkayak bitkilerin taze kısımlarını yeni filizlenmiş kısımlarını ve ot, çimenin gibi küçük yeşilliklerin tazesinden beslenir. Kırkayak ayrıca ağaç ve bitkilerin çürümüş aksanlarını, ölü böcek ve hayvan etlerini yerler.
  Kırk ayak türüne ve yaşadığı bölgeye bağlı olarak farklı renk ve yapıda olabilmektedir. Kırkayak genel olarak şu renklere sahiptir; siyah, kahverengi, sarı, kızıl, olmak üzere daha farklı renklerde olanları da vardır. Kırkayak sade bir renge de sahip olabilir veya kırk ayağın vücut bölmeleri farlı renklerde de olabilir.

+ Yorum Gönder


kırkayak neyi sevmez,  kırkayaklar,  siyah kırkayak,  kırkayak hakkında bilgi,  sarı kırkayak,  kırkayak hangi kokuyu sevmez