+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda Sivrisinek neden herkesi ısırmaz Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Sivrisinek neden herkesi ısırmaz
  Sivrisineklerin neden herkesi ısırmadığı hakkında bilgi


  Sivrisinekler kimleri ısırır kimleri ısırmaz  Sivrisineğin neden bazı insanları ısırıp bazı insanları ısırmadığı kesin olarak kanıtlanmamış. Beden kokusunda oktenol ve karbondioksit daha fazla olan kişiler sivrisineklerin listesinin başında bulunuyor. Bazı insanların ter kokusunun diğer insanların ter kokusuna göre sivrisineklere daha çekici geldiği bilinmekte ve hedef olarak onlar seçilmektedir.
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Sivrisineklerin neden herkesi ısırmadığı ile ilgili bilgi


  Sivrisinekler neden ısırıken seçici olurlar


  Bilim adamları, kimilerinin sivrisineklerce ''tercih edilmesinin'',kimilerininse ''tercih edilmemesinin''ardında yatan nedenin, vücut kokularındaki farkta yattığını, sivrisineklere dirençli olanların terlerindeki şekerimsi koku bileşiminin daha yüksek düzeyde olduğunu keşfettiler.

  ''Ketonlar'' olarak bilinen bu bileşimlerin sivrisinekleri savdığını belirleyen bilim adamları, vücudunda bu maddenin çok olduğu insanların sivrisinek ısırıklarına daha az maruz kaldıklarını söylediler.

  Bilim adamları, sivrisineklerin insanları belirlemelerine yardım eden,farkli kimyasalları ve işaretleri ayırtetme yeteneğine sahip olduklarını bildirdi.

  Uzmanlar bir kişide bu ketonların yüksek yoğunlukta bulunmasının, sivrisineklerin, hedeflerindekinin insana benzemediğini düşünmelerine yol açtığını ve böylece bu kişileri sivrisinekler için daha az çekici kıldığını kaydetti.

  İskoçya Aberdeen Üniversitesi ise, sivrisineklere dirençli gönüllü deneklerin vücut kokularıyla sinekleri çeken insanların kokularını karşılaştırdı.
  Sivrisinekleri kovmada etkili 5 tür keton belirleyen uzmanlar, bu maddeleri normalde sivrisineklere çekici gelen denekler üzerine sıktılar ve sivrisineklerin bu kişilere artık yaklaşmadıklarını gördüler.

  Bilim adamları şimdi, bu bulgunun ışığında yeni bir sivrisinek kovucu geliştirmek için kolları sıvadılar.
  Yeryüzünde 3 bin 500'den fazla sivrisinek türü bulunuyor ancak bunlardan çok azı insan bedeninden besleniyor. Sivrisinekler nektardan beslenseler de dişiler, yumurta geliştirmeye yarayan protein ve enerji sağlayan kandan da yararlanıyor.
+ Yorum Gönder