+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda Sivrisinek ile bulaşan hastalıkla nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Sivrisinek ile bulaşan hastalıkla nelerdir
  Sivrisinekten bulaşan hastalıklar ile ilgili bilgi


  Sivrisinekler ve bulaştırdıkları hastalıklar  Sivrisinek ile bulaşan hastalıklar,
  SITMA-sivrisinekler yoluyla insanlara bulaşmasıyla yayılan ateşli hastalıktır. Sıtma titremeyle birlikte gelen yüksek ateşle kolayca tanısı koyulabilir. Sıtma ilk görüldüğü zamanlarda kitlelerce ölümlere sebep olmuştur. Sıtma bu zamanda bile tehlikeli bir hastalıktır.
  SARIHUMMA-Sivrisinek, maymun, fare gibi hayvanlarda kolayca üreyip bulaşan RNA virüsüdür. Kanamayla kendisini gösteren öldürücü hastalıktır. Derinin renginde sararmaya neden olur. Ateş, bulantı, kusma ve ağrı yapar. Bulaşıcıdır.
  FİL HASTALIĞI-Lenf sıvısının vücuttaki miktarının artmasıyla kollar, bacaklar, kasıklar ve yüzde aşırı şişmelere neden olan bir hastalıktır. Sivrisinek taşıyıcı olduğundan rahatlıkla bulaştırır.
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Sivrisinekten bulaşan hastalıklar hakkında bilgiler


  Sivrisineklerden hangi hastalıklar bulaşır


  Sivrisinekler insan ve hayvandan sürekli kan emer ve kan emdiği zaman o canlıdaki mikrobu ve hastalığı kendi bünyesine alır. Daha sonra diğer canlıyı ısırdığı zaman bedenindeki mikrobu do canlıya enjekte eder. Böylecesivrisinek hastalık ve mikrobu yaymış olur.
  Sivrisinek ile insana bulaşan belli başlı hastalıklar şunlardır; Grip salgını, fil hastalığı, sıtma hastalığı, sarıhumma, tifüs mikrobu, deri hastalıkları ve bazı alerjik hastalıkların insanlara bulaşmasında sivrisinekler önemli rol oynarlar.

+ Yorum Gönder