+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda Tespih Böceği Hakkında Arayacağınız Tüm Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Tespih Böceği Hakkında Arayacağınız Tüm Bilgiler
  Tespih böceği ile ilgili bilgiler


  Tespih böceğinin özellikleri

  Tespih Böceği Gri renkte ve çok kısa ayakları vardır. Dokunulduğunda kıvrılarak top şeklini aldığı için halk arasında tesbih böceği olarak adlandırılır. Rutubetli ve sebze artığı olan her türlü yerde yaşar, mahzen ve bodrum gibi yerleri severler. Saksı bitkilerine zarar verirler.
  Tespih böceği küçük yapılı olan ve yumuşakçalar sınıfının birer üyesidir. Bu böcekler ismini kendisine zarar geldiği anda tespih tanesi gibi kendini yuvarlar ve ismini buradan alır.
  Tespih böceği üzeri iç içe geçmiş sert plakalar halinde ve aralarında elastiki bir deri bulunur. Tespih böceğinin bu sayede rahat yuvarlak hal alır.

  Tespih böceğinin vücudu altında sıralı birçok ayağı var ve başının ön kısmında 2 adet antenleri bulunur.
  Tespih böceğinin boyu yaşadığı yere ve besin ortamına bağlı olarak değişir. Besinin bol olduğu yerlerde daha büyük yapıda olurlar. Tespih böceği haşeresi birkaç mm olanı varken 3 – 5 cm kadar olanı da vardır. Tespih böceğinin rengi gri, boz, koyu renklerde ve mattır.
  Tespih böceği yaşam alanı olarak sıcak ve kuru havaları sevmez evdeki nemli bölgeleri kendisi için yuvalanma ve yaşam alanı olarak tercih eder.
  Evlerde mutfak, banyo, lavabo, su borusu kenarları, kapı ve pencere kenarlarında gezinirler. Tesbih böceği besin olarak genellikle bitkisel beslenirler. Bazen hayvansal ürünleri de tüketirler.
  Tespih böceği evdeki saksılarımıza zarar verir ve evde bulunan sebze ve meyve yapraklarını yer bu sebze ve meyve yapraklarını yerken aynı zamanda bunların üzerine dışkılarını bırakırlar. Bu dışkı ve salya ile insanlara birçok hastalık bulaşır.
  Evlerde yıkanmayan sebze ve meyvelerin üzerine bıraktıkları dışkı ve salya ile insanlara birçok mikrobu bulaştırırlar.
  Tesbih böcekleri sıcak ve nemli havaları sevdiği için kışın ve soğuk havalarda ağaç kovuk ve kabuklarında, gizli kuytu bölgelerde, evlerin bodrum ve çatı aralarında bulunurlar.
  Tespih böcekleri insanları ısırmaz beslenmesinde kesinlikle hiçbir canlının kanını kullanmazlar.
  TESPİH BöCEĞİ İLE MüCADELE VE TESPİH BöCEĞİ İLAçLAMA
  Tespih böceği ilaçlamasında mutlaka yasal olan firmalar ile çalışın. Tespih böceği ilaçlaması asla ferdi yapılmamalı. çünkü yanlış yapılan bir ilaçlama ile kendimize ve çevremize zarar verebiliriz. Tespih böceği ilaçlamada asla jel ve diğer tarım ilaçları etki etmez. Bu haşere ile mücadelede kullanılan ilaçlar mutlaka ziraat mühendisi kontrolünde hazırlanan ilaçlar olmalı.
  Tesbih böceği ile mücadele ederken asla elle müdahale edilmemeli ve elle öldürülmemeli. çünkü bu müdahale hem yetersiz hem de çok başarısız bir yöntemdir.
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Tespih böceği nasıl bir hayvandır


  Tespih böceği hakkında bilgi
  Tespih böceği küçük böceklerden olup boyları türüne ve beslenmesine bağlı olarak genellikle 2 - 3cm kadardır. Tespih böceğinin vücudunun alt kısmında çok sayıda ayağı vardır. Tespih böceğinin ayakları vücudunun altında karşılıklı simetrik olarak bulunur. Tespih böceğinin baş kısmında diğer haşerelerde olduğu gibi iki adet anteni bulunur. Tespih böceği bu antenleri sayesinde hem kendi aralarında iletişim sağlarlar hem de yiyeceğinin ve besinin yerini tespit eder. Tespih böceği derisi sert ve bölmeli haldedir. Ayrıca bölmeler arasında elastiki bir deri bulunur. Bu sayede Tespih böceği kendisine tehlike geldiğinde kendini yuvarlar ve tespih tanesi şeklini alır. Tespih böceği de ismini buradan alır. Tespih böceği yaşama alanı olarak genellikle nemli ve rutubetli yerlerde yaşamayı tercih eder. Genel olarak Tespih böceğinin renkleri gri ve bozdur.
  Evde Tespih böceği en fazla mutfak, banyo, lavabo ve bodrumlarda bulunur.
  Tespih böceği beslenmesinde hem bitkisel maddeleri tükettir hem de hayvansal ürünlerden beslenir.
  Tespih böceği evde açıkta bırakılan her türlü sebze ve meyvelerden beslendiği gibi evdeki diğer eşyalara da zarar verir.
  Tespih böcekleri sebze ve meyvelerden beslenirken aynı zamanda bu besinler üzerine hem dışkısını bırakır hem de salyasını bırakır. Tespih böceğinin bu dışkı ve salyası yiyecekleri bozar ve insanlar bu besinlerden tükettiği zaman insanlarda zehirlenmeye sebep olur.
  Tespih böceği beslenmek için insan ve hayvanları ısırmaz. Bu bakımdan insanlar tarafından sürekli zararsız bilinir. Fakat Tespih böceği insanın besininden tükettiği zaman birçok mikrobu bu yolla insana bulaştırır. Tespih böceğinin en çok zarar verdiği alanlar evdeki saksı çiçekleridir. Tespih böceği bulunan ortamlar mutlaka ilaçlanmalıdır. Aksi takdirde çok sayıda ürer ve çoğalırlar ve bu sayede evdeki çiçeklere ve eşyalara oldukça zarar verirler.

+ Yorum Gönder


tesbih böceği,  tespih böceği,  tespih böceği ilacı,  tesbih böceği hakkında bilgi,  tespih böceği zararları,  tespih böceği hakkında bilgi