+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda Akrep ne şekilde ürer Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Akrep ne şekilde ürer
  Akrebin üremesi ile ilgili bilgi


  Akreplerin üreyiş şekli


  Akrebin üreme şekli çok enteresandır. Dişi akrepte döllenen yumurtalar dişi akrebin vücudunun sırt kısmındaki özel bir bölgede güven içinde gelişir. Yavruların gelişimi tamamlandıktan sonra dişi akrep sırt kapağını açarak yavrular buradan dışarıya doğru akın ederler. Bu yavrular doğduğu anda beyaz renktedir daha sonra yavruların rengi yaşadığı ortama göre rengini alır.
 2. Mesport
  Moderators

  Akrepte üreme nasıl olur?


  Akreplerin üremesi nasıldır  Akrep canlısı genellikle yalnız yaşar. Akrep çiftleşme zamanı geldiğinde dişi ve erkek akrep bir araya gelir. Erkek ve dişi akrep kuyruklarını birbirlerine dolayarak flört eder. Akrepler uzun süren flörtten sonra dişi akrep erkek akrep tarafından döllenir. Çiftleşmeden sonra erkek akrep aceleci davranıp kaçmaz ise dişi akrebe yem olur. Akrep yumurtaları dişi akrep tarafından akrebin sırt kısmında büyür. Dişi akrebin gelişen yumurtaları akrebin sırt kapağı açıldığında serbest kalır. Büyüyene kadar anne akrep etrafında olan akrep yavruları, kendi ne güven duyduğu anda 15mm olunca anneden ayrılır ve bağımsız yaşar.

 3. Sibel
  Devamlı Üye
  Akrebin üremesi hakkında bilgiler


  Akrepler nasıl çağalır


  Akrep çiftleşme döneminde bir araya gelir. Erkek akrep dişi akrebin yanına gelir ve saatler sürebilen bir flört dönemi başlar. Erkek akrep, dişi akrebi spermalarını sakladığı toprağa sürükler ve spermalarını döl yoluna yerleştirmesine yardımcı olur.
  Böylece dişi akrepte döllenen yumurtalar tekrar dişi akrebin sırtına özel bir bölmede taşınır ve zaman içerisinde gelişir yavru halini alır. Yavru akrepler gelişimini tamamladıktan sonra dişi akrep ( anne akrep ) sırt kapağını açar ve yavruları serbest bırakır.
  Yeni doğan yavru akrepler beyaz olur ve bir süre sonra yaklaşık 5mm olan yavrular annen ayrılarak bağımsız yaşamaya başlarlar. Bu canlıların ortalama olarak ömürleri 5 – 6 senedir.
+ Yorum Gönder