+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda İpek böceği Virüs Hastalıkları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Bilge Kağan
  Devamlı Üye

  İpek böceği Virüs Hastalıkları
  İpek böceği virüs hastalıkları nasıl olur  Bu guruptaki hastalıkları virüs dediğimiz mikroplar yapar. En önemlisi sütleme hastalığıdır.

  Bu hastalıkta ipekböceklerinin boğum araları şişer. Hastalanan böcekler besleme yatağının dışına kaçmaya çalışır ve yare düşerler. İştahları azalır, hareketsizleşirler. Hasta böceğin ayağı bir makasla kesildiğinde kirli beyaz bit sıvı akar. Bu sıvıda çok miktarda mikrop vardır. Hasta böceklerin vücudundan sızan bu sıvı hastalığı diğerlerine de bulaştırır. Bulaşmayı önlemek için hasta böcekler toplanmalıdır.

  Mikroplardan başka virus hastalıklarının ortaya çıkmasını kolaylaştıran bazı şartlar vardır. İstenmeyen bu şartların meydana çıkmasını önlemek gerekir. Böylece hastalığın ortaya çıkması da önlenmiş olur.

  Hastalık çıkmasını kolaylaştıran şartlar şunlardır:

  İpekböceklerinin aşırı sıcağa maruz kalması
  İpekböceklerinin aşırı soğuğa maruz kalması
  İpekböceklerinin aşırı rutubette kalmaları
  İpekböceklerinin aşırı kuru yerde bırakılmaları
  Havalandırılamayan yerde böcek besleme
  İpekböceklerini çok sıkışık olması
  İpekböceklerinin uzun süre aç kalmaları
  Kötü yem (tozlu, kızışmış, ıslak, kart yaprak)
  İpekböceklerinin vücutlarının yaralanması
  Zirai ilaçlarla bulaşmış yaprak
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  İpek böcekleri sıcağı sevmediklerinden dolayı aşırı sıcağa maruz kalmaları virüs hastalıklarına yol açmaktadır.Aç kalmamaları gerekir,fazla kuru yerlerde kalmaları da virüs hastalıklarına yol açar.
+ Yorum Gönder


ipekböceği hastalığı,  ipekböceği hastalıkları,  ipek böceği hastalığı,  ipek böceğinin hastalıkları,  ipek böceği hastalıkları,  ipekbocegi ne kadar ac kalabilir