+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda İpek böceği Hastalıklarla Mücadele Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Bilge Kağan
  Devamlı Üye

  İpek böceği Hastalıklarla Mücadele
  İpek böceği hastalıklarıyla nasıl mücadele edilir  İpek böcekleri hastalıklarının tedavisi olmadığını daha önceki konularımızda belirtmiştik. Hastalıklarla mücadelede kültürel yöntemlere baş vurmaktayız.

  Hastalıklı böcekler el değmeden toplanmalı ve bir çukura gömülerek imha edilmelidir.

  Hastalık 4.,ve 5. Yaşlarda çıkmışsa her gün veya gün aşırı kireç tozu kullanmalıdır. Bu durumda kireç tozu şöyle kullanılır ; İpekböcekleri bir günde verilen yemi tamamen bitirdikten sonra besleme yatağına kireç tozu serpilir. En az bir saat sonra alt değiştirme ağları konarak besleme yapılmalıdır.

  Son yaşlarda ortaya çıkan hastalıklarda günlük besleme sayısı artırılarak sağlam böceklerin bir an önce askıya çıkmaya sağlanmalıdır. 2. Elif
  Devamlı Üye

  İpek böceği hastalıklarının daha önceden tedavisi bulunmadığı tespit edilmiştir.hastalıklı böcekler toplanmalı ve bir çukura gömülüp imha edilmelidir.
 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Kısaca özetlediğimiz hastalıklar dışında ipekböcekleri için zararlı olan fare, güve, karınca gibi canlılar vardır. Bunlarla mücadelede kesinlikle zehirli ilaç kullanılmamalıdır. Ancak kapan güve tuzağı gibi önlemler alınabilir
+ Yorum Gönder