+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda ipek böceği Alt Değiştirme (Küne Alma) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Bilge Kağan
  Devamlı Üye

  ipek böceği Alt Değiştirme (Küne Alma)

  İpek böceği alt değiştirme nasıl yapılır  Besleme esnasında besleme yatağında; kuruyan yapraklar, dışkı, değiştirilen deriler ve ölü ipekböcekleri birikir. Altlık değiştirme sayesinde bu biriken maddeler ortamdan uzaklaştırılarak temizlikleri yapılmış olur böylece ipekböceklerini hastalıklardan korumuş oluruz.

  İlk üç yaşta her uyku sonrasında, dördüncü yaşta en az iki kez ve beşinci yaşta ise gün aşırı küne alma işlemi yapılmalıdır.

  Bu işlemde ipekböceklerinin büyüklüklerine göre delikleri ağlar kullanılır. Besleme öncesi besleme yatağı üzerine konan ağlara yem verilir ve ipekböcekleri bu ağların üzerine çıktıklarında altta kalan küne atılarak temizleme işlemi yapılmış olur.

  2.3.4. Seyreltme


  Besleme yatağı alanı ipekböceklerinin gelişmesine paralel olarak arttırılmalı ve ipekböcekleri mümkün olduğu kadar seyrek bırakılmalıdır. Seyreltme sayesinde sayesinde yemleme kolay yapılır ve hastalıklarla çabuk yayılması önlenmiş olur. Bir kutu ipekböceği için 1. yaşta bir veya birbuçuk metrekarelik alan yeterliyken son yaşta 25 m2 lik alana ihtiyaç vardır. Seyreltme genellikle her uyku sonrasında alt değiştirme ile birlikte yapılmaktadır
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  İpek böceği alt değiştirme (Küne Alma) hakkında bilgi


  İpek böceği alt değiştirme (Küne Alma) zor mudur?


  Besleme esnasında besleme yatağında kuruyan yapraklar, dışkı, değiştirilen deriler ve ölü ipekböcekleri birikir. Bunlar küneden atılmazlarsa zamanla kokuşur ve ipekböcekleri için zararlı olurlar. İlk üç yaşta her uyku sonrasında dördüncü yaşta en az iki kez ve beşinci yaşta günaşırı küne temizliği yapılması gerekir. Bu işlemde ipekböceklerinin büyüklüğüne uygun büyüklükte delikleri olan ağlar kullanılır. Besleme öncesi besleme yatağı üzerine konan ağlar üzerine yem verilir. İpekböcekleri yeni verilen yem üzerine çıktığında ağlar kaldırılarak altta kalan küne atılır.
 3. Meryem
  Bayan Üye
  ipek böcği böcekler içinde en önemli en kaliteli ve en pahalı olanıdır bu konuüzerine çalışan ve bu işi yapan bir çok yer vardır ve her aşaması çok önemlidir
+ Yorum Gönder