+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda Tahta kurdu - Tahta kurdu Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  Tahta kurdu - Tahta kurdu Hakkında
  Tahta kurdu ile ilgili bilgiler


  Tahta kurdunun özellikleri  Tahta kurdu (Anobium punctatum), tos böceğigiller (Anobiidae) familyasından zararlı bir kın kanatlı böcek türüdür.

  Çoğunlukla serin ve rutubetli iklim şartlarında görülen, her türlü ağaç malzemeye (mobilya, merdiven, sanat eserler, çatı, direk) arız olan böcekler olup verdikleri zararları çok sonra farkedilen böceklerdir.

  "Bu işte bir bit yeniği var" derken kullandığımız bit yeniği deyimini Türkçeye kazandıran bu böceğin diğer bir adı da tahta biti 'dir

  Erginler koyu kırmızımsı ile siyahımsı kahverengidir. Vücudun ventral kısımları ile bacaklar kirli sarı renkli, ince ve kısa kıllarla örtülüdür. Pronotum’un kaidesi elytra’dan biraz daha geniş olup, disk üzeri küçük tüberküllerle kaplıdır. Erginlerin vücut uzunluğu 2.5-5 mm’dir. Vücutları silindirik yapıda olup, Prothorax koyu bir şekilde baştan itibaren sarımsı tüylerle örtülüdür.

  Larvalar 7 mm boyunda sarımsı beyaz renkte, vücut “C” şeklinde, başları sarımsı kahve renkte, çeneleri koyudur. Larva yolları başlangıçta ayrıdır, daha sonra birleşip tüm odunu istila ederek odunun yapısını bozarlar. Larvanın thorax segmentleri geniş ve abdominal kısmı şişkindir. Thorax segmentlerinin her biri kıvrımlara ayrılmıştır. Bacakları kısa ama iyi gelişmiştir. Abdominal kısmın ilk sekiz segmenti thoraxta olduğu gibi kıvrımlara ayrılmıştır. Thorax ve abdomenin ilk 7 segmenti küçük dik kıllarla örtülüdür.
 2. Mesport
  Moderators

  Tahta kurdu nasıl bir böcektir?


  Bilinmeyen yönleri nelerdir  Tahta kurdu böceğinin kafa rengi siyah gövde rengi kahverengidir. Kafası keratin maddesinden oluşmuştur. Bu madde tahta kurdunu dış etkilerden korur. Tahta kurdu (ağaç kurdu) çift kanatlıdır. Ağaç kurdunun başında 1 çift anten vardır. Tahta kurdunun boyu 1-3cm arasında değişir. Tahta kurdunun 6 ayağı bulunur, ayaklarının üzerinde tırtıllar vardır. Tahta kurdu sarımsı, siyah ve gri renklerde görülür. Tahta kurdu ahşap olan her nesnenin içerisine yerleşerek kemirir ve yuva yapar.

 3. Sibel
  Devamlı Üye
  Tahta kurdu hakkında bilgiler


  En belirgin özellikleri


  Tahta kurdu omurgasız hayvanlar sınıfından olup ot ile beslenen böceklerdir. Tahta kurdu (Ağaç kurdu ) yaşadığı yere göre boyları farklı olabilir ve yaklaşık olarak ağaç kurdunun boyu 1 - 2cm kadardır. Tahta kurdu böceğini tanımak kolaydır. Bu böceklerin üst kısmında kanat denen organları vardır. Ve ağız kısımları da kesici bir şekildedir. Ağaç kurdunun bedeninin alt kısmında toplamda altı ayağı bulunur. Ağaç kurdunun baş kısmında 2 adet anteni bulunur. Beslenmesinde bitkilerin taze aksanlarını ve yeni filizlenmiş kısımlarını kemirerek yerler. Ağaç kurdunun halk arasında birçok ismi vardır ve farklı isimler ile anılır. Genel olarak; ağaç kurdu, tahta kurdu, ahşap kurdu, ahşap böceği, mobilya kurdu, mobilya böceği, ağaç kemiren, ağaç delen gibi bir isim ile anılırlar. Ağaç kurdu hem doğal ortamda hem de ev ortamında insana birçok zararlar verir. Tahta kurdunun ağız ve baş kısmı çok sert maddeden oluşmaktadır. Bu sayede her türlü ahşap ve ağaç malzemeleri delerek içine yuva yaparlar. Ağaç böcekleri doğal ortamda ağaçları delerek gövdelerine yerleşirler ve bu sayede ağaçların kurumasına neden olurlar. Ve ayrıca yeni sürgüleri kemirip yedikleri için ağaçların gelişmesini engellerler.
  Ahşap böceği ev ortamına geldiğinde evde ahşap ve ağaçtan oluşan tüm maddeleri kemirir ve iç kısmına yuvasını yapar. Böylece Tahta kurdu evdeki tüm eşyaları kullanılmaz hale getirir. Evde tahta kurdunun varlığını şöyle görebiliriz. Tahta kurdunun ahşabı kemirdiği yerde un gibi ufak ahşap kırıntıları dökülür. Tahta kurtları ev dışında şuralarda görülür. Mobilya, ahşap kapı, ahşap pencere, ahşap silo, parke ve döşemelerde, tüm ahşap ev eşyalarında, sandal, kayık ve gemi güvertesinde, canlı ağaç köklerinde ve dallarında olmak üzere ağaç ve tahtadan oluşan tüm maddeler üzerinde rastlamak mümkündür.

+ Yorum Gönder


tahta kurdu