+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda Göçmen çekirgeler - Göçmen çekirgeler Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  Göçmen çekirgeler - Göçmen çekirgeler Hakkında
  Göçmen çekirgeler ile ilgili bilgi


  Göçmen çekirgelerin özellikleri  Göçmen çekirgeler, kısa-boynuzlu çekirgelerin ağaca tırmanan fazlarını ve Acrididae familyası içerisinde sınıflandırılan cinslerden oluşan böceklerdir.

  Göçmen çekirgelerin kökeni ve aşikar şekilde soyunun tükenmesi -bazıları 15 cm uzunluğuna ulaşabilir- pek açık değildir Bu türler uygun koşullar altında hızla üreyebilirler ve sonradan sürü haline gelip göç edebilirler. Nemfleri olduğu kadar yetişkinleri de orkestralar oluşturabilir, her iki şekilde de büyük mesafeler katedebilirler, hızlıca tarlalara girip ürünelere zarar verebilirler.

  Erkek ve dişiler birbirlerine benzemekle birlikte, karınlarının son kısmına bakılarak ayırt edilebilirler. Dişilerin ayrı ayrı duran ya da tek olarak görünen tırtıklı iki kapakçığı bulunurken, erkeklerin sandal şekilli sivri bir ucu vardır. Bu kapakçıklar yumurtanın saklandığı deliği kazmada yardımcı olurlar.
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Göçmen çekirgeler nasıl hayvanlardırlar


  Bilinmeyen yönleri nelerdir


  Başlıca göçmen çekirgeler, Asya ile Kuzey Afrika da hacı çekirge (Schistocerca gregaria), Asya ile Avrupa nın güney doğusunda göçmen çekirge (Locusta migratoria), Afrika da ise tropikal göçmen çekirge dir (Locusta migratorioides). Bu üç tür, Filistin de İran da, Hindistan da, ve Afrika nın en büyük kısmiyle Madagaskar da çiftçiyi büyük zararlara uğratır.
  Tropikal enlemlerde yasayan göçmen çekirgeler, ilkbaharda kalabalık sürüler halinde mutedil ülkelere doğru harekete geçer ve bir ayın içinde en azından 2 000-3 000 kilometre yol alırlar. Sayıca o kadar kalabalıktırlar ki, gökyüzü kararır, güneş ışığı örtülür ve yağmuru andıran bir ses duyulmaya başlar. Bir anın içinde evlerin taraçalari, yollar ve tarlalar bu böceklerle örtülür ve iki güne kalmadan bölgede bir tek yaprak kalmaz.
  Çekirge afeti genel olarak her yıl tekrarlanmazsa da, kestirilemeyen aralarla olagelir. Çekirgelerin göçünde iklim değişmeleri ve yiyecek bulma zoru kadar, üreme zorunun da rolü vardır. Çekirgeler yere iner inmez çiftleşirler ve bu olay sona erer ermez dişiler yumurtlamaya başlarlar.
  Bunun için, karınlarının ucunu toprağın içine sokar ve yumurtalarla birlikte onları mahfaza gibi sarıp koruyacak bir madde dökerler.
  Larvalar önce yürümekle hayata başlarlar. Bu sırada 3-4 milimetre uzunluğunda olurlar. İkinci deri değişiminden sonra hoplamaya başlar ve muazzam sürüler halinde topra ğm üzerinde ilerlemeye başlarlar. Düz bir hat izler ve önlerine çıkan her şeyi yerler. Sayıları o kadar kalabalıktır ki, bir kolonları bir demiryolunu aşarken, oradan bir tren geçecek olursa, tekerlekler ezilen böceklerin yapışkan kitlesinin üzerinde kayar ve trenin, bütün çekirge larvalarının geçmesini beklemesi gerekir. Çekirgeler en başta günde birkaç yüz metre ilerlerler, larvauk hayatlarının sonuna doğru ise günlük yolculukları birkaç kilometreye çıkar. Bu da iki ay sürdükten sonra, kanatlanan çekirgeler birkaç tecrübe uçuşu yaptıktan sonra, başka bir bölgeye doğru yola çıkarlar. Göçmen çekirgelerin iriliği tabii türüne göre değişir. Bunlardan Mısır göçmen çekirgesi nin (Schistocerca peregrina) uzunluğu her iki eşeyde de 48-60 milimetredir, tropikal göçmen çekirgesi nin ki (Loeusta migratorioides) ise 50 milimetredir.
  Mutedil bölgelere öz göçmen çekirgeler de vardır. Bunlardan Mısır çekirgesi (Anacridium aegyptium), Fas çekirgesi {Doseiostaurus maroccanus) ve İtalyan çekirgesi (Calliptamus italicus) Akdeniz çevresinde büyük zararlara sebep olurlar.
  Bütün dünyada göçmen çekirgelere karşı mücadele almış yürümüştür. Baş vurulan çareler, böcekleri elle toplamaktan, zehirli maddelerle öldürmeye kadar varır. Bazı yerlerde de yürüyen larvalara karşı saçtan veya çinkodan engeller kurulur ve daha çeşitli çarelere baş vurulur.

+ Yorum Gönder