+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda Kırk Ayak Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  Kırk Ayak Hakkında
  Kırkayak ile ilgili bilgiler


  Kırkayağın özellikleri  Kırkayak- Class Dilopoda American Millipede

  Özellikleri

  Boy: Genellikle 5cm veya daha küçük.
  Renk: Kahverengi veya siyah

  Davranışları

  Islak bitkiler, yaprak döküntüleri gibi yerlerde buldukları ölü organik maddelerle beslenirler. Kırkayakların her vücut segmentinde iki çift ayakları olmasına karşılık, çıyanların bir çift ayakları olması bu iki türün ayırt edilmesini sağlar. Dış alanlarda çok görülmelerine rağmen, iç alanlarda kırkayağa pek rastlanmaz çünkü rutubetsiz ortamda kısa sürede ölürler. Koşullar uygun olduğunda ve yeterli gıda olduğunda, kırkayaklar binlerce sayıya ulaşabilirler. Ortam koşulları değiştiğinde veya nüfusları çok arttığında, birlikte göç etmeleriyle tanınırlar.

  Yaşam Alanları

  Bina içerisinde; bodrumda, katlarda ve evlerin balkonlarında, bina dışarısında; rutubetli yerlerde, yaprak altı ve gübrelik yerlerde yaşarlar.Dış alanda yaprak döküntüsü, peyzaj alanları, çimenlikler, zemindeki çeşitli malzemelerin altında; iç alanda garajların ve bodrumların rutubetli bölgelerinde yaşarlar.

  Mücadele İpuçları

  Barındığı ve ürediği yerler tesbit edilip, ilaçlamak suretiyle yok ediler. Binanın yakınındaki potansiyel üreme alanlarını ve sığınaklarını en aza indirmek; bitki ve yığınları binadan uzak tutmak; girişlerini önlemek yapının dış alanındaki çatlak ve delikleri kapatmak gereklidir.
  Bir bölgede sayıları çok arttığında, göç etmelerini sağlamak için, dış alan ve yarık çatlaklara birden fazla sayıda düzenli uygulama yapılması gereklidir.

  Bu tür böceklerle mücadelede profesyonel firmaya müracaat etmek ,hem zaman kaybını, hemde daha ekonomik olarak sorundan kurtulmanızı sağlar.
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Kırkayak nasıl bir hayvandır


  Kırkayak hakkında bilgi


  Kırkayaklar (Diplopoda), yavaş hareket eden, uzun segmentli vücuda sahip,eklembacaklılarşubesine ait bir çok bacaklılarsınıfı. 13.000 türlük çok bacaklılar içinde 10.000 tür ile başı çekerler.
  Sayıları 36 dan 400 e kadar olan bacaklara sahiptir. En fazla ayağı olan kırkayak türü 750 ayaklı Illacme plenipes türüdür[1]. Erkeklerinde yaklaşık 660, dişilerinde ise 750 ayak bulunur.
  Çıyanlarla aynı sınıfta ele alınırlar. Her segmentte ikişer çift bacak bulunur ve bacak sayısı çıyanlarınkinden daha fazladır. Çıyanlar etçil ve zehirliyken, kırkayaklar otçul/çürükçül ve zehirsizdir. Vücutları da çıyanlara göre daha sert ve silindiriktir.
  Görünüşleri ile tespih böceklerine oldukça benzeyen tespih kırkayakları(Oniscomorpha) tıpkı tespih böcekleri gibi tostoparlak olmalarıyla tanınırlar
+ Yorum Gönder