+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda cochineal böceği nerelerde kullanılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  cochineal böceği nerelerde kullanılır
  Cochineal böceğinin Kullanıldığı Yerler

  Kaktüslerin üzerinde asalak olarak yaşayan ve en büyük alıcısı da gazlı içecek üreticileri olan cochineal böceği, karaborsaya düştü, fiyatı 2 katına yükseldi.

  İşlenmiş cochinealin kilosu son bir yılda 2’ye katlandı… “Bu kimi ilgilendirir?” demeyin, dünyada kolaya renk veren böcek olarak efsanevi bir ün yapan cochineal, gıdadan kozmetiğe kadar birçok sektörün ‘canı kanı’ gibi. O olmadan ne sosisin rengi pembe, ne rujlar rengârenk, ne de kolalar şu anki renginde olabilir.

  Kilosu 500 euro

  Sağladığı kırmızı renk nedeniyle cochineal böceği, ilk olarak Aztekler tarafından kök boyası olarak kullanılıyor. Böcekten elde edilen carmine boya pigmenti şu anda ise dünyada dev bir piyasa.

  En Büyük Alıcısı Gazli İçecek Fabrikaları

  En büyük alıcısı da gazlı içecek üreticileri, gıda firmaları ve kozmetikçiler. Doğal bir katkı maddesi olması nedeniyle de dünyada giderek önemi artan carmine isimli katkı maddesinin hava şartlarına bağlı olarak üretiminin bir miktar azalması nedeniyle fiyatı fırladı.

  Gazlı içecek devleri birçok fabrikada üretimi kapattı. Geçen yıl kilosu 200-250 euro olan carmine, şu anda piyasada 450-500 euroya bile zor bulunuyor.

  Dev Fabrikalarda İşleniyor

  Cochineal böceği Meksika, Bolivya, Şili, Kanarya Adaları ve Peru’da dikenli kaktüslerin üzerinde yaşıyor.

  Doğal ortamında çoğaldığı gibi kültürel olarak da yetiştirilebiliyor. Böceklerin üretimi için büyük çiftlikler bulunuyor.

  Peru, Şili ve Meksika’da bulunan büyük fabrikalarda toplanan böcekler işleme tabi tutuluyor. Işınlanıp hijyenik hale getiriliyor.

  Daha sonra da toz haline getirilerek satışa sunuluyor.

  Cochineal Böceği hakkında

  Cochineal (Dactylopius coccus), Dactylopiidae ailesinden değişik kaktüslerde asalak olarak yaşamını sürdüren bir böcek türü. Çok eski yıllardan beridir bilinen ve kullanılan, kırmızı rengi veren bir böcektir. İlk olarak Aztek’ler tarafından kök boyası olarak kırmızı rengi vermek amacı ile kullanılmıştır.
  Avrupa’ya 16. yüzyılda gelmiştir ve başta çeşitli gıda maddelerine renk vermenin yanı sıra tekstil, kozmetik sanayinde de kullanılmaya ve yaygınlaşmaya başlamıştır. Karmin bu böceğinin dişilerinden veya yumurtalarından çıkartılan bir boya pigmentidir.

  Elde edilmesi

  Cochineal; Kanarya Adaları’nda ve Meksika’da yaşayan bir böcektir. Doğal ortamında çoğaldığı gibi kültürel olarak da yetiştirilmektedir.
  Kaktüs bitkisine kene gibi yapışarak hayatını sürdürür. Cochineal böceği için özel tarlalar kurulur. Bu böcekler ve larvaları, Meksikalı köylüler tarafından toplanır.. 2. Emine
  Devamlı Üye

  Bu böcek gazlı içeceklerde, gıdalarda ve kozmetik ürünlerinde kullanılır. Makyaj ürünlerinde ve gıdalarda kullanılma amacı renk vermesidir. Rengi doğal olduğu için çok tercih edilmekte. Ama en çok gazlı içecek üretenler bu böceği almakta. O olmazsa gazlı içecekler üretilemez.
+ Yorum Gönder


cochinealin bocegi uretici forum,  Kokinal böcegi