+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda Çekirge Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Çekirge Hakkında Bilgi

  Çekirge İle İlgili Bilgi


  Çekirge: 12 000 kadar türü bulunan, düzkanatlılar takımından böcekler.

  Çekirgeler iri başlı, kocaman gözlü, uzun bacaklı böceklerdir; ön bacaklardan daha uzun olan arka bacaklar hayvanın sıçramasına yarar. Üst kanatlar oldukça esnek, alt kanatlar ise zarımsıdır. Dişilerinin karın kısmının art ucunda kamayı andıran iki çift aygıt bulunur; bunlar yumurtaları biriktirmek için toprağı kazmağa yarar. Çekirgeler, yarım başkalaşma geçiren böceklerdir.  ekirge.jpg.  Büyük Yeşil Çekirge

  Yeşil çekirgelerin duyargaları uzun ve incedir. Dişilerin yumurta aygıtı «orak» biçimindedir. Damarlı olan üst kanatlarını birbirine sürttüğü zaman tiz bir ses çıkartır. En yaygın türü olan büyük yeşil çekirgenin boyu 7 cm kadardır. Ağaçlarda, çalılıklarda ve çayırlarda yaşar. Etçildir, daha çok böcek kurtçuklarıyla beslenir.

  Çöl Çekirgeleri

  Kısa duyargalarıyla yeşil çekirgelerden ayrılan çöl çekirgeleri, kuru ve güneşli yerleri tercih eder, bitkilerle beslenir. Bunlardan Fas çekirgesinin boyu 3-4 santimetre, rengi esmer çizgili yeşilimtıraktır. Afrika göçmen çekirgesi daha büyüktür, rengi de yeşil ile esmer arasında değişir.

  Yerleşik evrelerinde pek zararlı olmayan bu çekirgeler, göçmeğe başlayınca tam bir âfet halini alır. Bazı türleri aşırı çoğalıp milyarlarca çekirgeden oluşan bulutlar meydana getirebilir. Yüzlerce kilometre yol alabilen, Akdeniz gibi denizleri aşabilen bu çekirge sürüleri, tarlalara ve bahçelere saldırarak bütün ürünleri mahveder.

 2. Betul
  Devamlı Üye

  Çekirgeler uzun bacaklı kocaman gözlü hayvanlardır uzun bacakları sıçramasını sağlar.12 000 kadar türü bulunmaktadırlar iri başlıdırlar uzun antenleriyle tehlikeyi hemen anlarlar.
+ Yorum Gönder


çekirge