+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda Kara Fatma Ile Ilgili Kısa Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kara Fatma Ile Ilgili Kısa Bilgiler
  kara fatma ile ilgili kısa bilgiler nelerdir 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Kara Fatma Hakkında Kısa Bilgiler

  Kara Fatma (Fatma Seher Erden), 1888 yılında Erzurum'da doğdu.
  Balkan,Kafkas ve Kurtuluş Savaşı cephelerinde görevler alarak, adını tarihin sayfalarına altın harflerle, bir Türk kadın kahramanı olarak yazdırdı.
  Zengin bir çiftçinin kızı olan Kara Fatma , kocasının vefatı üzerine İstanbul'a gelerek Kasım Paşa semtine yerleşti. Ülkemizin dış düşmanlar tarafından işgal edildiği o buhranlı yıllarda sekiz yaşındaki yeğeniyle beraber Anadolu'ya geçti(1919).
  Milli mücadelenin ilk günlerinde Yunanlıların Anadolu'da icra ettikleri insanlık dışı zulmü duyunca, İstanbul'da oturmak ağrına gitti ve hemen cepheye koştu. Kadın olmasına reğmen, Vatanın düşman istilasından kurtulması için Sakarya Meydan Savaşı ve Başkomutanlık Meydan Savaşına katıldı. Gösterdiği başarılar neticesinde Üsteğmen rütbesine kadar yükselen ilk Türk kadın subayı oldu. Türk Milleti O'na minnet borcunu ödemek üzere İstiklal madalyası verdi. Kendisine bağlanan emekli maaşını almayarak Kızılay'a bağışladı. 1954 yılında TBMM'ce tekrar aylık bağlandı, bundan bir yıl sonra Erzurum'da vefat etti.
  Asil ve cesur Anadılu kadını olarak üzerine düşen görevi ek***siz yapmanın onurunu hep taşıdı. O şan ve şöhret peşinde koşmadı, kendisiyle görüşmeye gelen gazetecileri çok defa geri çevirdi.Yaptığı mücadelenin, gösteriş aracı yapılmasına izin vermedi. Kimseden en küçük bir maddi talepte bulunmadı.

+ Yorum Gönder


kara fatma kısa bilgiler