+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Son Bağırsak (Rektum) Kanseri Ağrısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Son Bağırsak (Rektum) Kanseri Ağrısı
  Son Bağırsak Kanseri

  Son bağırsak kanserlerinde akut olarak çok şiddetli ağrı gelişir. Uygun cerrahi girişim ile kanserli dokunun çıkarılmasıyla ağrı azalacaktır. İleri dönemde ise nüksler veya küçük de olsa metastazlar değişik karakterde ağrıya yol açabilirler.

  Hastalığın başlangıç aşamasında, rektum bölgesindeki rahatsızlığın tek belirtisi ağrı olabilir. Hastaya ağrının niteliği sorulduğunda endişe ve korkunun ön planda olduğu, hatta kendilerini son derece umutsuz hissettikleri gözlenir. Sorunun psikolojik boyutu ve endişe hali, ağrı tedavisini güçleştiren, sosyal dengeyi bozan, hastanın hayatla bağının kesilmesine neden olan bir unsurdur.

  Son bağırsak kanseri ağrısını kesebilmek için ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Sistemik ağrı kesici ilaçların yeterli olmadığı hastalarda çeşitli sinir blokajları uygulanır veya morfin pompası yerleştirilmesi yoluna gidilir.

  Spastik Kolit

  Kronik karın ağrısının en sık nedenlerinden biri olan spastik kolitte alt karın bölgesinde de ağrı görülebilir. Ağrıyla birlikte karında şişkinlik, kabızlık ve ishal atakları da bulunur. Spastik kolitte karnın alt bölgesinde ağrı Makat çevresinde şişkinlik ve baskı hissi yaratır.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Bu kanser türü Özellikle Batı ülkelerinde görülür ve 35 yaşından sonra sıklıkla rastlanılır. Bu hastalığın belirtileri genelde görülmez bazende karında büyük ağrılar oluşur ve bundan korunmak için yediklerimize çok dikkat etmek gerekir ve tek tedavisi ameliyattır.
+ Yorum Gönder


rektum ağrısı