+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Sıtma Hastalığı Hakkında Bilgi Belirtileri ve Tedavisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Sıtma Hastalığı Hakkında Bilgi Belirtileri ve Tedavisi
  Sıtma Hastalığı Hakkında Bilgi


  Sıtma Hastalığı (Belirtileri ve Tedavisi) Dünyada yaygın bulunan önemli bir hastalıkdır. Bilhassa sıcak ve subtropikal bölgelerde salgınlar yapar. Yakın zamana kadar memleketimizde de önemli bir hastalık olarak bulunmaktaydı. Sıtma mücadelesi ile, bu savaş zafer ile bitmiş sayılabilir.

  Sıtma sivrisinekler yolu ile insanlara bulaşır. Bir sıtmalı hastayı ısıran ve onun kanını emen sivrisinek sağlam bir insana sıtma âmilini kolayca nakleder. İnsana bulaştıkdan sonra ikinci haftadan itibaren, insan kanında gelişmesini tamamlayarak hastalığın arazlarının ortaya çıkmasına sebep olur. Plazmodium insan kanında al yuvarlarda yaşar ve onların içine girerek çoğalır, alyuvarların patlamasına ve tahribine zemin hazırlar. Sıtmanın diğer bir adı "MALARYA" dır.

  Sıtma her sivrisinek cinsiyle taşınan bir hastalık değildir. Anofel ismi verilen bir sivrisineğin dişisi tarafından taşınır ve bu sineğin bulunduğu her yerde sıtma kolaylıkla salgınlar yapar. Bu hastalık krizler şeklinde kendisini gösterir ve sinsi sinsi senelerce devam eder. Vücutta yaptığı tahribat çoktur, zamanla dalak ve karaciğeri de büyüterek karaciğer sirozuna öncülük edebilir.

  Sıtma hastalığı gün aşırı, üç günde bir veya dört günde bir titreme ve yüksek ateş ile tanınır. Ateş şekilleri gayet tipikdir. Ateş bir kaç saat devam ettikten sonra yine titreme, terleme ve dişlerin birbirine vurması ile birden düşer. Hasta kendisini daha sonra halsiz hisseder ve bir müddet hastalığını unutur. Ateş şekillerinin değişik olması plazmodiumun cinsine göre değişir.
  Dört ayrı tip plazmodium vardır. Bunların mikroskop altnda görünüşleri de farklıdır.

  Bu hastalığın en çok esir ettiği organ dalakdır ve her ateş krizinden sonra dalak biraz daha büyür. Erken teşhis edilen sıtma hastalığı kolaylıkla ve 1 haftalık tedavi ile vücuttan temizlenebilir. İdeal ilacı kinindir. Hastalığı önlemek için de sivri sineklerle mücadele etmek lâzımdır. En ufakbir su birikintisi bile sivrisinek sürülerine sebep olur. Sıtma bölgelerinde birikinti su bırakmamak ve bu suları mazotlamak lâzımdır.
 2. Asel
  Bayan Üye

  Sıtma Hastalığı Hakkında Bilgi
  Sıtma-Yılda 2.7 milyon çocuk ölümü

  Sıtma, hastalık yapıcı bir grup parazit olan plazmodiumların, dişi anofel sivrisinekleriyle insanlara bulaşmasıyla yayılan ateşli bir hastalıktır. Genel olarak tropik bölgelerde rastlanır. İngilizce’de kullanılan ‘Malaria’ terimi İtalyanca’da ‘kötü hava’ (‘malaria’) anlamına gelir. Her yıl 515 milyon kişiyi etkileyen hastalık 1 – 3 milyon kişiyi de öldürmektedir. Hastalığın en bariz belirtisi olan titremeyle yükselen ateş, plazmodiumun çeşidine göre değişik şekillerde olur. Teşhisi kolay, tedavisi ve korunması mümkün olan sıtma hastalığı çok eski zamanlardan beri bilinmektedir.
 3. Harbikız
  Devamlı Üye
  Sıtma hastalığı hakkında kısa bilgi

  Anofel adlı sivrisineğin sokmasıyla, insandan insana bulaşan, titreme, ateş ve ter nöbetleriyle kendini gösteren, kimi zaman da başka bir hastalık gibi görülen ve tedavi edilmezse, öldüren bulaşıcı bir hastalıktır. Tıp dilinde malarya denir.

  Tedavi için gerekli malzeme : İncir, sirke.
  Hazırlanışı : Dört bardak sirkeye 10 tane kuru veya yaş incir konur. 2 saat bekletildikten sonra süzülür. İkişer saat arayla 2 tane incir yenir.
+ Yorum Gönder


sıtma hastalığı hakkında bilgi,  sitma hastaligi