+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Zona Deri Döküntüsü (Herpes Zoster) Nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Zona Deri Döküntüsü (Herpes Zoster) Nedir?
  Zona Deri Döküntüsü (Herpes Zoster) Nedir?


  Zona Hastalığı genelde daha önce Çiçek hastalığına yakalanmış kişilerde oluşur ve bu hastalık deride ortaya çıkar hastalığın belirtileri deride kırmızı ve su toplamış kabarcıklar oluşur ve bu kabarcıklar oluştuğu yeri çok acıtırlar. Zona hastalığı en fazla iki haftadan sonra kendiliğinden iyileşiyor.


  Zona hastalığı su çiçeğine de neden olan aynı virüsün ortaya çıkardığı bir deri döküntüsü hastalığıdır. Bu virüs, Varisella zoster virüsü (VZV) olarak adlandırılır ve virüslerin herpes familyasına aittir. Su çiçeğinden sonra bu virüs sinir sisteminden tamamen temizlenir.

  Duygusal stres, bağışıklık eksikliği (kemoterapi ve aIDS) ya da kanser virüsü reaksiyona sokarak zonaya sebep olur ve tetikler. 60 yaşın üzerindeki kişilerde sık görülür, virüsün reaktivasyonuna neden olan sebepler tetikleyicidir. Su çiçeği olmayan kişiler de risk altındadır. Her yıl çoğu kişide meydana gelmektedir. Su çiçeği ve zonaya sebep olan herpes virüsü ile cinsel yolla bulaşan herpes virüsü aynı değildir.

  Bu dönemde zonanın çıkacağı bölgelerde görülen ağrılar; kalp ağrısı, apandisit, migren gibi hastalıklarla karışabilir. Dolayısıyla hasta bu branşlarda çok sayıda gereksiz tetkiklerle zaman kaybedebilir. Bu şikayetlerden birkaç gün sonra ortaya çıkan deri lezyonları, kolaylıkla zona tanısının konulmasına yardımcı olur. Döküntüler; içi su dolu kesecikler şeklindedir ve bunlar gruplaşma eğilimi gösterir.

  Döküntülerde ağrılar ortaya çıkar. Ağrı, yanma ve deride hassaslaşma görülür. Derideki değişimleri birkaç hafta içinde görebilirsiniz. Kırmızı kabarcıklar halinde döküntü olur. Deride gruplaşarak ortaya çıkar.

  Genellikle tek bir sinir yüzeyi ile ilgilenir. Nadir bir durumda, birden fazla sinir dahil olacaktır. Salgının süresi başlangıçtan bitişe kadar üç ila dört hafta sürebilir. Burada ömür boyu hiçbir zarar vermeden durabilen virüsler, kişi ya suçiçeği geçirmekte olan birisiyle karşılaşınca ya da vücut direnci çeşitli nedenlerle kırılınca yeniden hastalık yapabilecek gücü kazanır ve bu kez zona hastalığını yapar. Belirli bir sinir bölgesinde lokalize olan zona ağrılı kabarcıklarla klinik bulgularda kendini gösterir ve tanı için yeterlidir. Tanısal testler genellikle gereklidir. Ancak, özellikle bozulmuş immün fonksiyonları olan kişilerde, zonada bazen karakteristik klinik görünüm oluşmayabilir.

  Virüsün büyüdüğü dokular laboratuvarda genetik materyaller belirlenerek test edilebilir. Döküntüleri durduran birtakım ilaçlarla tedavi mümkündür, bunlar: Zovirax , Valtrex ve Famvir’dir. Antiviral ilaçlara ek olarak, ağrı kesici semptom kontrolü için gerekli olabilir.

  Hem de steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar ve narkotik ağrı-kontrol ilaçları zona ağrı yönetimi için kullanılabilir. Etkilene bölge temiz tutulmalıdır, su ve sabunla temizlemek gerekir. Soğuk kompres, anti kaşıntı losyonları, alüminyum asetat solüsyonu rahatlamaya, kurutmaya ve sızıntıyı azaltmaya yardımcı olur. 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Zona hastalığı, virüslerinin sebep olduğu ciddi bir deri hastalığıdır. Diğer bir ismi de kuşak hastalığıdır. Zona hastalığı, travma, stres , Üzüntü ve Bağışıklık sistemini düşüren faktörler zona geçirilmesine neden olur. Deride yanık, kızarıklık oluşur.
+ Yorum Gönder


herpes zoster nedir,  zona zoster nedir,  deri döküntüsü neden olur,  deri döküntüsü nedir