+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Uyuz Hastalığı Scabies Belirtileri Tedavisi Teşhisi Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Uyuz Hastalığı Scabies Belirtileri Tedavisi Teşhisi Hakkında Bilgi
  Uyuz Hastalığı Scabies Belirtileri


  Belirtileri: Geceleri kaşıntı; Ciltte ince kalem gibi çizgiler. Uyuz da, büyüteçsiz görülemeyecek kadar çok ufak parazit olup, çok şiddetli kaşınmaya neden olur. Genellikle kaşıntı gece artar. Dünyanın her yerinde, her grup insanda ve her yaşta görülür. Ekseriyetle ailenin tümünde bulunurlar. Uyuz yakın fiziksel temasla yayılır ve bazen de aynı giysileri veya yatak çarşaflarını kullananlar birbirlerine geçirir. Köpek uyuzu köpeklerden insana geçebilir.
  TEŞHİS
  Uyuz parmak araları, koltuk altı, bel çevresi, bileklerin içi; dirseklerin arkası, ayak bilekleri ve göğüs çevresi, genital (tenasül organları) organları ve kaba et gibi cildin belli yerlerine yuvalanmayı sağlar. İnce bir kalem izi gibi (muntazam olmayan) yuva yaparlar.
  TEDAVİ - İLAÇLA TEDAVİ
  Tedavi bu parazit istilasından kurtulmakla olur. Kullanılabilecek birçok krem ve losyon vardır. Ge-nellikle tüm vücuda uygulanır ve gece de vücutta bırakılır. Doktorunuz sizin için uygun olan ilacı verecektir. Bulaşan parazit nisbeti çok olduğu için tüm aile fertlerinin ve (cinsi ilişki kurulan eşlerin) seks eşlerinin de tedavi görmesi uygun olur
 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Uyuz hastalığı hakkında kısa bilgi

  Serkopt denilen gözle zorlukla görülecek kadar küçük olan uyuz böceğinin, üst derinin altına girerek meydana getirdiği kaşındırıcı ve bulaşıcı bir deri hastalığıdır. Özellikle el, bilek, parmak araları, koltuk altları, karın bölgesi ve kaba etlerde şiddetli kaşıntılar ve çizgi şeklinde yaralar görülür. Yapılacak ilk iş hastanın ve ilişkide bulunduğu kimselerin bütün çamaşırlarını, elbiselerini, yatak örtü ve çarşaflarını yıkamaktır. Sonra aşağıdaki reçete uygulanır. Her ilaç tatbik edildikten bir saat sonra yıkanır.
  Tedavi için gerekli malzeme : Şeftali veya söğüt yaprağı.
  Hazırlanışı : Bir avuç şeftali veya söğüt yaprağı iyice dövülüp, uyuz olan yerlere konur. Bu işlem 3 gün arka arkaya uygulanır.
+ Yorum Gönder