+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda uyuşturucu, uyuşturucunun zararları nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  uyuşturucu, uyuşturucunun zararları nelerdir
  UYUŞTURUCU HAKKINDA BİLGİ

  uyuşturucu, uyuşturucunun zararları, uyuşturucunun zararı, uyuşturucunun zararları nelerdir, uyuşturucunun zararları nedir, uyuşturucunun zararları hakkında bilgi,  Uyuşturucu
  En tehlikeli uyuşturuculardan olan eroin

  Uyuşturucu, kanunlarla sınırları belirlenmiş tıbbi kullanımın dışında, kişisel zevk amaçlı olarak kullanılan psikoaktif maddelere verilen ortak isim.

  Uyuşturucular; esrar, kubar, haşhaş, afyon, koka vb. isimlerle tanınırlar ve genellikle bitkisel kaynaklı maddelerden elde edilir. Uyuştucu maddeler çoğu ülkede yasa dışı olmakla birlikte, bu durum maddenin tipine göre ve ülkeden ülkeye değişmektedir. Günümüzde uyuşturucu amaçla kullanılan maddelerin bir kısmı normal tıbbi kullanımı olan ilaçlardır. Bu ilaçlara hydrocodone, kodein, metadon, afyon örnek olarak gösterilebilir.

  UYUŞTURUCUNUN ZARARLARI

  1.Fiziki Etkileri

  a. Beyin ve Merkezi Sinir sisteminde :
  Sigaradan itibaren bütün uyuşturucuların en büyük zararı ve tahribatı beyin ve merkezi sinir sistemi üzerindedir. Bu sebeple beynin mazrufu olan aklı ve iradeyi işlemez hale getirir. Kişiyi dengeden, normal yaşam ve davranışlardan uzaklaştırırlar. Beyin ve akıl sağlığının en büyük düşmanı uyuşturuculardır. Bağımlılarda beliren ilk olgu; akıl ve sinir hastalıkları ve arızalarıdır. Delilik, erken bunama, şuur kaybı, uykusuzluk, felçler hezeyan (sayıklama, saçmalama, akıl dışı davranışlar ) halüsinasyon (vehim, hayal görme, işitme vs. ) lar, zeka ve hafıza kayıpları.En kısa ifade ile: Akıl hastalıkları, zihni ve ruhi karmaşa ve kaoslar .

  b. Sindirim Sisteminde:
  Bulantı, kusma, karın ağrıları, kabızlık, ishal, mide ve bağırsak spazmları, kanama ve yaraları, gastrit, ülser vs.

  c. Karaciğer ve Böbreklerde:
  Bu zehirlerin organizmadan atılmasında en ağır görev bu organlara düşmekte olup, karaciğer ve böbreklerde büyük arıza ve tıkanmalara, karaciğerde yetersizlik, yağlanma ,sertleşme (siroz)…
  Böbreklerde büyük tahribat, albümin, kan ve idrar çoğalması, tıkanmalar ,ağır böbrek hastalıkları

  d. Gözlerde:
  Işık ve mesafede uyumsuzluk, şaşılık gece körlüğü, göz bebeği büyümesi, küçülmesi, göz adele felci bilinen sonuçlar ve tezahürlerdir.

  e. Solunum Sisteminde:
  Nefes darlığı, öksürük, boğulma hissi, bu yolla kalp sıkışmaları, solunum felçleri ve ölümler bilinen olaylardır.

  f. Kan organlarında:
  Kan, insan hayatının en önemli organı olup, uyuşturuculardan büyük zararlar görür. Kansızlık, kan zehirlenmeleri, kan hücrelerinde şekil ve miktar değişiklikleri, kanın korkulu arızası olan pıhtılaşma ve kangrenler başlıca arızalardır.

  g. Solunum Sisteminde:
  Nefes darlığı, öksürük, boğulma hissi, bu yolla kalp sıkışmaları, solunum felçleri ve ölümler bilinen olaylardır.

  h. Kan organlarında:
  Kan, insan hayatının en önemli organı olup, uyuşturuculardan büyük zararlar görür. Kansızlık, kan zehirlenmeleri, kan hücrelerinde şekil ve miktar değişiklikleri, kanın korkulu arızası olan pıhtılaşma ve kangrenler başlıca arızalardır.

  i. Zehirlenme:
  Uyuşturucuların başta gelen olumsuzluğu zehirlenmeler ve bu yolla gelen ölümlerdir. İlk defa olursa HAD, tekerrür ederse “Müzmin Zehirlenme” adını alır.

  2.Sosyal ve Maddi Etkileri
  Sosyal bir varlık olan insanın çevresi ile uyum içinde olması, akıl ve zihin sağlığı ile mümkündür. Bu sebeple akli ve zihni hayatın en büyük düşmanı olan uyuşturucular, insanın uyum gücünü zaafa ve iflasa götürmekle onu aileden, toplumdan ve çevresinden kopararak, yalnızlığa, bunalıma ve hemen ardından da sorumsuz, hipisel (hayvani) bir hayata mahkum eder. Bağımlıyı yaşayan bir ölü haline getirir. (Hip Kültür) Bu sebeple, uyuşturucuların, bağımlıya, aile hayatına, doğacak çocuklara, iş hayatına, aile ve ülke ekonomisine, ferdi ne toplumsal ahlaka (namus, iffet, şeref, haysiyet v.s.) verdiği zararlar ifadelere sığdırılamaz.

  İntiharların, cinayetlerin, her türlü fuhşiyat, gasp ve anarşinin temelinde uyuşturucu vardır.

  İç ve dış düşmanların en tahripkar silahı uyuşturucu ve uyuşturucu salgınlarının itici gücü olan uyuşturucu kültürü (hip kültür) dür. Cemiyetleri inkıraza götüren her türlü maddi ve manevi tahribatın temeldeki sebebidir. Bunlar.

  Ayrıca AİDS, frengi, verem, kanser, kangren ve benzeri bir çok ölümcül hastalığın yayılmasında da en büyük fail uyuşturucular ve bağımlılarıdır.

 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Uyuşturucunun zararları saymakla bitmez. Uyuşturucu ölüme kadar yolu var. Bağımlılık yapar. Uyuşturucu satan ve kullanan kişiler Türkiye de oldukça fazladır.
+ Yorum Gönder


uyuşturucunun yol açtığı hastalıklar nelerdir