+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Akciğer Ödemi Tedavisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Akciğer Ödemi Tedavisi
  Akciğer Ödemi Tedavisi


  Nedeni ne olursa olsun akciğerlerde ödem oluşmuşsa tedavi süreci hemen başlar. Akciğer ödeminin nedenine bağlı olarak yatarak hastanede tedavi ya da genellikle kalbe bağlı olan ödem durumlarında rutin doktor ziyaretleri şeklinde tedavi süreci devam edebilir. Akciğer ödemi genellikle dahiliyeciler, kardiyologlar ve göğüs hastalıkları uzmanlarının alanına girmektedir.

  Kardiyak (kalbe bağlı olan) akciğer ödemi tedavisinde kalp yetmezliğine karşı ilaçlar ve diüretik adı verilen sıvı ilaçlar kullanılır. Genel olarak kardiyak akciğer ödemi ağız yoluyla ilaç alımı ve düzenli doktor kontrolleri ile tedavi edilebilmektedir. Ödemin ilaçla tedaviye cevap vermediği durumlarda hasta hastaneye yatırılarak intravenöz diüretik ilaçların kullanımı gerekebilir.

  Kardiyak olmayan ödemlerin tedavisinde ise kullanılacak yöntem ödemin nedenine bağlı olarak değişmektedir. İltihaba bağlı ödemler ağız yoluyla alınan antibiyotikler ve diğer ilaçlarla tedavi edilirken böbrek yetmezliği nedeniyle oluşan ödemlerde diyalize ihtiyaç duyulabilir.

  Kandaki oksijen seviyesi düşükse oksijen takviyesi, daha ciddi solunum problemlerinde hastanın yapay nefes alma cihazına bağlanması gerekebilir.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Akciğer ödeminin nedeni iç organlarda meydana gelen ve kan damarlarındaki bir sıvının damar dışına çıkarak çevresinde bulunan dokuda şişlikler oluşturmasıdır. Bu sıvının damar dışına akması ile Akciğer ödemi oluşur.
+ Yorum Gönder