+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Kabusun yeni adı EHEC Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Kabusun yeni adı EHEC
  EHEC hakkında bilgi


  Kabusun yeni adı EHEC1.jpg.

  Mide bulantısıyla birlikte kusma ve ishalle ortaya çıkan, bugüne kadar 17 kişinin ölümüne yol açan ve bir bakterinden kaynaklandığı bildirilen EHEC hastalığının Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde yayıldığı bildirildi


  AB Komisyonu ise E.koli bakterisinin yayılmasına yol açtığından kuşkulanılan İspanyol salatalığıyla ilgili uyarısını kaldırdı.


  Alman haber ajansı DPA sağlık,
  makamlarının verdiği bilgiye dayanarak yayımladığı haberde, son olarak ülkenin kuzeybatısında yer alan Aşağı Saksonya eyaletinde ve ülkenin kuzeyinde bulunan Schleswig Holstein eyaletinde toplam 200 yeni EHEC vakasına rastlandığını belirtti.

  DPA haberinde, böylece mayıs ayından bu yana Almanya'da, diğer Avrupa ülkelerinde ve ABD'de hastalığa yakalanmış olan veya bakteriyi taşıdığından şüphelenilen toplam kişi sayısının bin 900 olduğunu ifade etti.

  Daha önce yapılan açıklamada, Almanya'da, diğer Avrupa ülkelerinde ve ABD'de toplam bin 500'den fazla kişide ölümcül bakteriye rastlandığını veya bakteriyi taşımaktan şüphelenildiği belirtilmişti.

  Bu arada Avrupa'da bilim adamlarının, EHEC hastalığı ile ilgili araştırmaları sıfırdan başlayarak yeniden ele aldığı belirtildi.

  Avrupa Birliği'nin (AB) Sağlık ve Tüketici Politikasından sorumlu komiseri John Dalli, AB'nin "çok ciddi bir kriz" ile karşı karşıya bulunduğunu belirterek, EHEC adlı salgın hastalığa yol açan bakterinin bir an önce tanımlanması için bütün imkanların seferber edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

  Bilim adamlarının, araştırmalara yeni imkan ve aletlerle başladığı bildirildi.

  Salatalık ile ilgili uyarı kaldırıldı

  Öte yandan AB Komisyonu, Almanya ve İsveç'te ölümlere yol açan E.koli bakterisinin yayılmasına yol açtığından kuşkulanılan İspanyol salatalığıyla ilgili uyarısını bu akşam kaldırdı.

  Komisyondan yayınlanan açıklamada, İspanya'da üretilen salatalıklar üzerinde İspanya ve Almanya'da yapılan testlerin, hastalığa yol açan E.koli bakterisinin "0104" sayılı kökünün varlığının bulunmadığını ,
  ortaya çıkardığı belirtilerek, Avrupa düzeyinde yapılan uyarının kaldırıldığını kaydetti.

  İspanya Sağlık Bakanlığı da, Komisyon'un kararının İspanyol tarım sektörünün mümkün olan en kısa sürede normale dönmesi için çok önemli bir adım olduğunu bildirdi.

  Bu arada, Avrupa Birliği Komisyonu'nun sağlıktan
  ,sorumlu üyesi John Dalli de, AB bünyesinde ciddi bir sağlık krizine yol açan bu salgının kaynağının belirlenmesi için çabalarını arttırması yönünde sıkıştırarak, "Salgının merkezi Hamburg bölgesiyle sınırlı" dedi.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  EHEC Hastalığı genellikle büyükbaş hayvanların bağırsakların da bulunur ve dış ortama dayanıklı bir virüs olduğundan meyve ve sebzeler de de bulunur. Bu yüzden hayvan etlerini pişirdiğimiz zaman çok pişirmeli ve meyvelerle sebzeleri iyi yıkamalıyız. Aksi halde yediğimiz bu ürünler yüzünden bize de bulaşabilir.
+ Yorum Gönder