+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Domuz gribinden nasıl korunuruz Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Domuz gribinden nasıl korunuruz
  Domuz gribinden korunma yolları

  H1N1 – Domuz gribi; ateş, öksürük, boğaz ağrısı, yaygın vücut ağrısı, baş ağrısı, üşüme-titreme, yorgunluk belirtileri gösteriyor. İnsandan insana, özellikle öksürük ve hapşırma yoluyla çıkan partiküller yolu ile bulaşan virüs 2009 yılında ortaya çıktı ve domuzlarda görünmesine karşın, domuzdan domuza, domuzdan insana ve insandan insana bulaşabiliyor.
  Öncelikle yukarıdaki belirtileri gösteren kişilerden uzak durulmalı.
  Belirti taşıyan kişilerin kullandığı eşyaları kullanmamalı ve paylaşmamalı.
  Kolunuzun içine hapşurun ve çevrenizdeki insanların da böyle yapmasını teşvik edin.
  Elleriniz hastalığın taşınmasında çok önemli rol oynar; hastalığı taşıyan kişinin öksürük ve hapşırması yolu ile etrafa yayılan partiküllerine dokunmanız ardından ellerinizi yüz, göz, ağız gibi bölgelerinize dokundurmanız ile hastalık vücuda girdiğinden dolayı toplu alanlarda etraf ile az temasta bulunmak, toplu taşıma araçları içerisinde mümkün olduğunca az tutunmak ya da tutunma sonrasında mutlaka ellerinizi sabunla yıkayarak dezenfekte etmek gereklidir. Ev ve işyerinizde masa, sandalye, kapı kolları, lavabo, mutfak tezgahı vb yüzeylerin günlük temizlik malzemeleri ile temizlenerek dezenfekte edilmesi yeterlidir.
  Yemek, banyo gibi zorunluluklar dışında elinizle yüzünüze dokunmaktan kaçının.
  Kullanılan mendillerin tek kullanımlık olması ve kullanım sonrasında mutlaka çöpe atılması virüsün yayılmasını engellemede etkilidir.
  Alkol içeren el yıkama antiseptiklerinin kullanımı faydalı olur.
  Grip belirtilerin görülmesi ve doktorunuz ile konunun tedavi sürecine götürülmesi sonrasında 7 gün ya da belirtilerinizin tamamen geçmesinden bir gün sonrasına kadar evinizde istirahat edilmeli.
  Kapalı mekanların sık sık havalandırılmasını sağlayın.
  Vücut direncinizi yüksek tutun. Bunun için C vitamini içeren yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Vücut direncinizin düştüğünü hissettiğinizde C vitamini tabletlerini kullanabilirsiniz.
  Sıcak içecekler içmek, boğaz yolundaki mikrobun mideye akıp etkisiz hale getirilmesini sağlar. Bu nedenle çay, yeşil çay, kuşburnu vb. sağlıklı sıcak içecekler tüketin.
  Grip aşısı kullanımı için doktorunuza mutlaka danışın.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Bu hastalığı oluşturan virüs H1N1 virüsüdür bu grip domuzlarda bulunan gribe çok benzediği için adı Domuz gribi olarak yayılmıştır. Genellikle kümes hayvanlarında bulunur ve bu hayvanlarla temas içinde bulunanlarda çıkar. Üstelik 2000 li yıllarda bu hastalıktan onlarca kişi yaşamını yitirmiştir. Hastalığın aşısı bulunmaktadır.
 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  domuz gribi gibi virüslerden kurtulmanın tek yollu elimizi sık sık yıkamak çünkü elimiz en mikroplu yerimiz ve onu yeri geldi mi ağzımıza götürüyoruz ve buda bizim için hastalık oluyor
+ Yorum Gönder