+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Kanser Oranı Ülkeye Göre Değişiyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Kanser Oranı Ülkeye Göre Değişiyor
  Kanser Oranları


  Kanser Oranı Ülkeye Göre DeğişiyorKansere yakalananların hayatta kalma oranı, ülkeden ülkeye değişiyor.Kansere yakalananların hayatta kalma oranının, ülkeden ülkeye değiştiği bildirildi.
  Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu'ndan Michel Coleman ve ekibi, Avrupa'da 20'den fazla ülkenin yanı sıra ABD, Kanada, Avustralya, Japonya, Brezilya, Cezayir ve Küba'da olmak üzere 31 ülkede, 1,9 milyon kişi üzerinde araştırma yaptı.
  Araştırmacılar, 1990-1994 yıllarında meme, kalın bağırsak, rektum ve prostat kanseri teşhisi koyulmuş kişilerin 5 yıla kadar hayatta kalma oranlarını kıyasladı.
  Tüm bu kanser türleri için Kuzey Amerika'da hayatta kalma oranı en fazla çıkarken, onu Avustralya, Japonya ve Batı Avrupa izledi. Hayatta kalma oranının en düşük olduğu ülkenin, 300 kanser vakasının tespit edildiği, sadece Setif bölgesinin araştırılabildiği Cezayir olduğu belirlendi. Cezayir'i 2 bölgede 1723 vakanın araştırıldığı Brezilya ve Doğu Avrupa izledi.
  Meme ve prostat kanserlerine bakıldığında hayatta kalma oranının en fazla olduğu ülke yine ABD çıkarken, Japonya'nın erkeklerde, Fransa'nınsa kadınlarda kolorektal kanser türünde en fazla hayatta kalma oranına sahip olduğu ortaya çıktı.
  Setif'te 5 yıla kadar hayatta kalma oranının erkeklerde kalın bağırsak kanseri için yüzde 11,4, meme kanseri içinse yüzde 38,8 olduğu, ABD'de erkeklerde rektum kanseri için hayatta kalma oranının yüzde 56,4, prostat kanseri içinse yüzde 91,1 olduğu belirlendi.
  Fransa'da erkeklerde rektum kanseri için hayatta kalma oranı yüzde 52,8, meme kanseri için yüzde 79,8 olarak hesaplanırken, Danimarka'da prostat kanseri için hayatta kalma şansının yüzde 40'dan az, Avusturya'daysa yüzde 80 olduğu belirtildi.
  ABD'de siyahların hayatta kalma şansının beyazlardan daha düşük olduğu da araştırmada vurgulandı. Araştırmacılar, bu oranlardaki farklılığın tanı ve tedaviye ulaşma konularındaki farklılık ve sağlık alanındaki yatırımlarla ilgili olabileceğini belirttiler. Alanında bir ilk olan araştırma, İngiliz "The Lancet Oncology" dergisinde yayımlandı. 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Dünyada Kanser hastalığı en çok görülen bir hastalık haline gelmiştir ve özellikle Batı ülkelerinde ile gelişmiş ülkelerde çok görülmektedir. Kanser çeşitleri çoktur ve bunlardan bazılarının tedavisi bulunduğu halde bazılarının halen bir tedavisi yok ve her yıl dünyada binlerce insan bu hastalıktan yaşamını yitirir.
+ Yorum Gönder


ülkelere göre kanser oranları,  ülkelere göre kanser oranı