+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Dinozorlar var mıdır ? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Dinozorlar var mıdır ?
  Dinozorlar Hakkında Bilgi

  231.4 milyon yıl civarında dünya hayatına egemen olmuş hayvanlardır. Dinozorlar milyonlarca yıl önce yaşamış olan çok iri sürüngenlerdir. Bilim adamları yere gömülü çok sayıda dinozor kemiği buldular . Bunları inceleyerek dinozorlara ilişkin pek çok bilgi elde ettiler . İlk dinozorlar yaklaşık 180 milyon yıl önce yaşadı. O zamanlar Dünya bugüne göre çok daha sıcaktı. Karalar bataklıklarla kaplıydı. Diplodokus gibi bazı dinozorlar bitkiyle besleniyordu. Dört ayağı üstünde yürüyen bu otçul dinozorun uzunluğu 27 metreydi. Bazı ''' dinozorlar da et yiyordu. Etçil dinozorlardan , gorgozor arka ayakları üstünde durabiliyordu. Boyu 9 metreydi. Bu hayvan öbür dinozorları da yiyiyor du. Birçok otçul dinozor etçil dinozorlara karşı zırhlanmıştı. Ömeğin 5,5, metre uzunluğundaki ankilozorun sırtı kemik levhalarla kaplıydı. Bu levhalar düşmanlarını kandırmaya yarıyordu. Çünkü yere çöken ankilozor tıpkı bir kaya gibi görünüyordu. Dinozorların neden yok olduğu belirsizdir . Ama birçok bilim adamına göre Dünya'ya büyük bir göktaşı çarpmış, gökyüzünü saran toz ve duman örtüsü Güneş ışığını engellemiş, önce bitkiler , ardından da aç kalan otçul ve etçil dinozorlar ölmüştü.
 2. Zeynep
  Görevli Bayan Üye

  Dinozorlar elbette vardır. Şimdi nesilleri tükense de eski zamanlarda varlıklarını sürdürmüşlerdir. Hatta müzelerde fosilleri bulunmakta ve ziyaretçilere sunulmaktadır.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Bundan milyonlarca yıl önce Dinazor adı verilen devasa canlılar dünya üzerinde yaşamaktaydılar. Fakat her ne yaşandıysa (tam olarak bilinmemektedir) bu canlıların nesli tükenmiştir.

  dinaozr.jpg

+ Yorum Gönder