+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda İpek nedir ? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  İpek nedir ?
  İpek Hakkında Bilgi

  Hayatımızda önemli bir yer kaplamaktadır. İpek, ipek böceğinin ürettiği yumuşak, parlak bir liftir. İpek böceği bir tırtıl dır ve bu lifi kendine koza örmek için üretir. İnsanlar bu liften iplik yapar ve kumaş dokurlar. İpek çok sağlamdır. Boyanınca da çok gösterişli olur. Bazen ipeğe başka lifler karıştırılarak döşemelik ve perdelik kumaşlar yapılır. İpek dokumacılığı bundan 4.600 yıl önce Çin'de başladı. 16. yüzyıl ile 20. yüzyıl arasında İtalya ve Fransa'da büyük gelişme gösterdi. İpek en çok dut ipek böceğinden elde edilir. Bu böceğin dişisi 200-500 yumurta bıraktıktan sonra ölür. Yumurtalardan çıkan minik tırtıllar dut yaprağıyla beslenir. Hızla büyüyerek 20-30 günde 7-8 santimetreyi bulur. Büyümesi tamamlanınca yemeyi bırakır ve incecik ipek liften çevresine bir koza örer. İnsanlar ipek elde etmek için üretme çiftliklerinde ipek böcekçiliği yaparlar. Kozaların ipeği elle ya da makinelerle çözülerek çile haline getirilir. Bir kozadan 450 ile 900 metre arasında kesiksiz iplik çıkabilir. Bu iplikler tezgahlarda dokunarak kumaş yapılır.
 2. ELMAS
  Bayan Üye

  İpekböceği tırtılının salgıladığı bir maddedir. İpek hava ile temas edince katılaşır. İpekböceği kozaları çözüldükten sonra iplik durumuna getirilir.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  İpek böceğinin üretmiş olduğu bir çeşit liftir. İnsanlar bu lifi dokuyarak kumaş ve iplikler hazırlarlar. Ayrıca ipek ürününden yapılan malzemeler oldukça şık durmanın yanında sağlam bir yapıya sahip olurlar.
+ Yorum Gönder


ipek nedir