+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Kasırga Nedir ? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Kasırga Nedir ?
  Kasırga Nedir Hakkında Bilgi

  Büyük çaplı ve çok şiddetli beufort ölçeğine göre saatte 75 milden fazla kızla dönerek esen rüzgar türüdür.Kasırga en tehlikeli ve yıkıcı tropik fırtınalardan biridir. Tropik denizlerin sıcak suları üzerinde ortaya çıkar . Çoğu Antil Denizi'nde ve Meksika Körfezi'nde oluşur. Kasırga dönemi genellikle Atlas Okyanusu'nun kuzey kesiminde haziran-ekim arasında, güney kesiminde ise eylülde yaşanır. Bir kasırga su üzerindeki sıcak ve nemli havanın yükselmesiyle başlar. Bu havanın çevresinde girdap gibi dönen güçlü bir rüzgar oluşur. Ardından yağmur bulutları toplanır ve fırtına patlar . Fırtınanın kasırga sayılması için rüzgarın saatte 120 kilometrelik bir hıza ulaşması gerekir . Kasırga durgun bir merkezin çevresinde dev bir girdap gibi döner . ''Kasırga gözü '' denen merkez bölümünde çok az rüzgar ve yağmur görülür . Kasırgaya eşlik eden rüzgar ve yağmur büyük hasara ve can kaybına yol açabilir . Kasırgayla birlikte denizlerde dev dalgalar da oluşabilir . Bunlar bazen kıyı bölgelerini sular altında bırakır.
 2. Emine
  Devamlı Üye

  Kasırga son derece tehlikeli her yeri altüst eden güçlü rüzgarlardır. Özellikle okyanus üzerinde meydana gelir. Rüzgarın kapılan olursa kurtulma şansı imkansız gibi bir şey olur. Eşyaları da olduğu gibi alır ve savurur.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Kasırga, bir çeşit rüzgar türüdür. Kasırga, o kadar şiddetli esen bir rüzgar türüdür ki, saatte 75 km hıza çıkabilecek kadar şiddetli eser. Kasırga oluşan yerde, canlılar için büyük bir tehlike meydana gelir.
+ Yorum Gönder


en tehlikeli ve yıkıcı fırtınalardan biri,  en tehlikeli ve yıkıcı fırtınalardan biri nedir