+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Tilkilerin kulak yapıları niçin farklı farklıdır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Tilkilerin kulak yapıları niçin farklı farklıdır
  Tilkilerin Kulak Yapılarının Farklı Olmasının Sebebi Hakkında Bilgi

  Tilkilerin kulakları neden birbirine benzemez?


  Tilkilerin Kulakları.jpg

  Tilkiler, değişik iklim şartlarında yaşayabilecek şekilde yaratılmışlardır. Allah, bütün canlılar gibi onları da bulundukları ortama uygun özelliklerle donatmıştır. Örneğin Afrika’daki yarasa kulaklı tilkinin son derece büyük kulakları vardır. Bu tilkiyi ilginç kılan özellik; termitler, gübre böcekleri ve onların larvalarıyla beslenmesidir. Yarasa kulaklı tilkilerin kulakları, larvaların kemirme sesini bile hemen tespit edebilecekleri kadar hassastır.
  Tilkilerin en küçüğü olan krem renkli ‘Fennec’ tilkisi ise çok büyük kulaklara sahiptir. Bu tilkiler, Afrika ve Arabistan’ın kumlu çöllerinde yaşar. Geniş kulakları sadece avlarının yerini tespit etmekle kalmaz. Aynı zamanda fazla ısınmayı önleyen bir radyatör gibi görev yaparak hayvanın serin kalmasını da sağlar.
  Kutup tilkilerinin kulakları da diğerlerinin tersine küçük ve yuvarlaktır. Hayvanın burnu da diğer tilkilerde olduğundan daha kısadır. Kışlık bir manto gibi olan kalın kürkleri kısa burunlu kutup tilkilerini soğuğa karşı korur.
 2. Fatma
  Administrator

  Farklı olmaları yaşadıkları ortamla alakal. Çünkü iklim, hava vs canlılar üzerinde farklılık gösterir. Ve genlerde öyle devam eder.
+ Yorum Gönder


çöl tilkisinin kulakları neden uzundur