+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Yelpaze bizi nasıl serinletir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Yelpaze bizi nasıl serinletir
  Yelpaze İle İlgili Bilgi

  Yelpaze bir nevi serinlememizi sağlar. Derimizin hemen dışında, vücudumuzu çepeçevre sarmış olan başka bir kılıf daha vardır. Bu nemden kılıf, terlediğimizde derimizin dışına çıkan sıvıların buharlarıyla meydana gelir. Bu görünmez kılıfın varlığını; pencere camı, masa, bardak gibi soğuk cisimlere dokunduğumuzda buralarda oluşan yoğunlaşma izleri sayesinde anlayabiliriz. Derimizin kurumasını, çatlamasını ve bozulmasını önleyen bu nemden kılıf, aynı zamanda çevremizi saran havanın sıcaklığındaki ani değişiklikleri de yumuşatır. Hava çok sıcak da olsa çok soğuk da olsa biz genelde ılık hissederiz. Ancak rüzgâr, vantilatör, yelpaze gibi etkenlerle veya ellerimizi yüzümüze doğru salladığımızda meydana gelen hızlı hava akımı, vücudumuza çarparak bu kılıfı inceltir. O zaman da biz, çevremizdeki havanın gerçek sıcaklığını hissetmeye başlarız. Çoğunlukla hava sıcaklığı vücut sıcaklığından daha düşük olduğu için de serinlemiş oluruz.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Yaz aylarında sürekli serinlemek için kendimize bir şeyler yapmaya çalışır. Bu yüzden en kolay yöntem olarak yelpaze gösterilmektedir. Açık kanatlarıyla sağa sola götürüp rüzgar yaratarak serinleriz.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Yelpazeyi salladığımızda oluşan serin hava akımı sayesinde serinleriz.
+ Yorum Gönder


rüzgar neden serinletir,  yelpaze neden serinletir,  yelpaze ile kendini ısıtmak,  yelpaze nasıl serinletir,  yelpaze neden yüzümüzü serinletir,  vantilatör nasıl serinletir