+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Diş çürüklerine nasıl “dur” denir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Diş çürüklerine nasıl “dur” denir








  Diş Çürükleri İle İlgili Bilgi

  Diş çürüklerinin oluşumunda en çok rol oynayan abur cuburlardır. Ağzımızda bulunan bakterilerin en sevdiği yiyecek şekerdir. Bakteriler dişlerimizde ki şekerli gıda artıklarını yer ve onları aside dönüştürür. Bu asitler de her seferinde dişlerimize saldırır ve onları bir miktar aşındırır. Zamanla dişlerimizin üzerinde küçük siyah delikler meydana gelir. Bir süre sonra bu delikler, devam eden asit saldırılarıyla daha da büyür ve çürüğe dönüşür. Ancak dişlerimizi çürükten korumanın yolu, hiç şeker yememek değildir. Genellikle öğün arası yenilen tatlılar, öğünde yenilenlere göre dişlere daha çok zarar verir. Çünkü gün boyunca azar azar atıştırmak, bakterilerin diş üzerinde sürekli asit üretmesine ortam sağlar. Bu sebeple yemeklerden sonra dişleri fırçalamanın yanı sıra, öğün dışı atıştırmalardan sonra ağzı su ile çalkalamak fayda getirir. Çünkü bakteriler diş çürümesine sebep olan asidi, yeme işinden yaklaşık 20 dakika sonra üretmeye başlar.








 2. Muhammed
  Özel Üye





  Diş Çürüklerine Karşı Ne İyi Gelir?

  Diş çürüklerine karşı yapılabilecek belli başlı birkaç yöntem vardır.

  1. Yeme - İçmenize çok dikkat etmelisiniz. Bol miktarda karbonhidrat ve şeker içeren abur cuburlardan uzak durmalısınız.

  2. Diş temizliğine çok önem vermelisiniz. Hergün en az 3 defa dişlerin fırçalanması gerekir. Ayrıca belli aralıklarla tuzlu su ile gargara yapılmasınında faydası olacaktır.





+ Yorum Gönder