+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Peri Bacaları Nasıl Oluştu? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Peri Bacaları Nasıl Oluştu?
  KAPADOKYA'NIN KONUMU HAKKINDA BİLGİ

  Peri bacaları; Roma İmparatoru Augustus zamanın da Antik Dönem yazarlarından Strabon Kapadokya Bölgesi'nin sınırlarını güneyde Toros Dağları, batıda Aksaray, doğuda Malatya ve kuzeyde Doğu Karadeniz kıyılarına kadar uzanan geniş bir bölge olarak belirtir. Bu günkü Kapadokya Bölgesi Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kayseri ve Kırşehir illerinin kapladığı alandır. Daha dar bir alan olan kayalık Kapa dokya Bölgesi ise Uç hisar, Göreme, Avanos, Ürgüp, Derinkuyu, Kaymaklı, Ihlara ve çevresinden ibarettir.

  VOLKANLARIN PATLAMASI VE JEOLOJİK OLUŞUM
  Kaya yapısı:Kapadokya Bölgesi'ndeki Erciyes, Hasan dağı ve Göllü dağ jeolojik devirlerde aktif birer volkandı. Bu volkanla birlikte diğer çok sayıdaki volkanların püskürmeleri Üst Miyosen'de ( 10 milyon yıl önce) başlayıp, holosen'e (Günümüze) kadar sürmüştür. Neojen gölleri altındaki yanardağlardan çıkan lavlar, platoda, göller ve akarsular üzerinde 100-150m. kalınlığında farklı sertlikte tüf tabakasını oluşturmuştur. Bu tabakanın bünyesinde tüften başka tüffit, ignimbirit tüf, lahar, volkan külü, kil, kum taşı, marn aglomera ve bazalt gibi jeolojik kayaçlar bulunmaktadır. Ana volkanlardan püsküren maddelerle şekillenen plato, şiddeti daha az küçük volkanların püskürmeleriyle sürekli değişime uğramıştır. Üst Pliosen'den başlayarak başta Kızılırmak olmak üzere akarsu ve göllerin bu tüf tabakasını aşındırmaları nedeniyle bölge bugünkü halini almıştır.
  Peri bacaları nasıl oluştu:Vadi yamaçlarından inen sel suşarının ve rüzgarın, tüfler den oluşan yapıyı aşındırmasıyla "Peri bacası" adı verilen ilginç oluşumlar ortaya çıkmıştır. Sel sularının dik yamaçlarda kendine yol bulması, sert kayaların çatlamasına ve kopmasına neden olmuştur. Alt kısımlarda bulunan ve daha kolay aşınan malzemenin derin bir şekilde oyulması ile yamaç gerilemiş, böylece üst kısımlarda yer alan şapka ile aşınmadan korunan konik biçimli gövdeler ortaya çıkmıştır. Daha çok Paşa bağı civarında bulunan şapkalı peri bacaları konik gövdeli olup, tepe kısımlarında bir kaya bloku bulunmaktadır. Gövde tüf, tüffit ve volkan külünden oluşmuş kayaçtan; şapka kısmı ise lahar ve ignimbirit gibi sert kayaçlardan oluşmaktadır. Yani şapkayı oluşturan kaya türü, gövdeyi oluşturan kaya topluluğuna oranla daha dayanıklıdır. Bu peri bacasının oluşumu için ilk koşuldur. Şapkadaki kayanın direncine bağlı olarak, peri bacaları uzun veya kısa ömürlü olmaktadır. Kapadokya Bölgesi'nde erozyonun oluşturduğu peri bacası tipleri; şapkalı, konili, mantar biçimli, sütunlu ve sivri kayalardır. Peri bacaları en yoğun şekilde Avanos- Uçhisar-Ürgüp üçgeni arasında kalan vadilerde, Ürgüp Şahin efendi arasındaki bölgede Nevşehir Çat kasabası civarında, Kayseri Soğanlı vadisinde ve Aksaray Selime köyü civarında bulunmaktadır. Peri bacalarının dışında vadi yamaçlarında yağmur sularının oluşturduğu ilginç kıvrımlar bölgeye ayrı bir özellik katmaktadır. Bazı yamaçlarda görülen renk armonisi lav tabakalarının ısı farkından dolayıdır. Bu oluşumlar Uçhisar, Çavuşin, Güllüdere, Göreme, Meskendir, Ortahisar Kızılçukur ve Pancarlı vadilerinde gözlenir.

  Yukarıdaki resim adeta peri bacaları müzesi olarak nitelendirilen Avanos'un Paşa bağı mevkinden çekilmiştir. Peri bacalarının oluşumundan olgunlaşıp bozulmasına kadar bütün evreler görülmektedir. 2. Preslava
  Üye

  Guzel ve eytici bir konu olmus

  guzel-ve-eytici-bir-konu-olmus1.jpg
 3. Mine
  Devamlı Üye
  Peri Bacaları hakkında bilgi

  peribacalar-1-.jpg
 4. HAYAT
  Devamlı Üye
  Nevşehir Peri bacaları resimleri

  peribacalarresimleri.jpg


 5. HAYAT
  Devamlı Üye
  Peri Bacaları ile ilgili görsel

  peribacalar.jpg


 6. Ziyaretçi
  çok ilginç bir yermiş oraya gitmedim ama fotoğraflardan anlaşılıyo

+ Yorum Gönder


peri bacaları,  peri bacaları nasıl oluşmuştur,  nevşehir peri bacaları,  peri bacalarının oluşumu,  peri baçaları nasıl oluştu,  PERİ BACALARI