+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Sigarayı İlk Kim Keşfetti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. NAZLI
  Bayan Üye

  Sigarayı İlk Kim Keşfetti
  Sigara Kim Tarafından Keşfedildi? Hakkında Bilgi

  Yapılan araştırmalara göre Sigara 5 bin 700 yıldır insanoğlunun hayatında var. Dünyaya yayan ise tanıdık bir isim.
  Sigarayla insanoğlu 5 bin 700 yıl önce tanıştı. İlk zamanlar tören ve büyü yaparken kullanılan tütün, Kristof Kolomb'un Amerika'yı keşfinin ardından tüm dünyaya yayıldı.

  Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi tarafından çıkarılan Meram Tıp Sağlık Dergisinde yayınlanan bilgilere göre, sigara içmenin orjini milattan önce 3 binli yıllara kadar dayanıyor. Elde edilen verilere göre, o tarihlerde Mısır ve Güney Amerika'daki Maya Uygarlığı'nda yapılan dini ve resmi törenlerde ve ayrıca büyü ve sihir yapmak için kurutulmuş bitkilerin yakılarak tütsü olarak kullanıldığı tespit edildi.

  HEM AMERİKA'YI HEM SİGARAYI KEŞFETTİ
  15. yüzyılın sonlarında ise Kristof Kolomb, Amerika kıtasını keşfettiğinde Amerika yerlilerinin "Tobaccos" adını verdiği bir bitki yaprağını sararak yakıp dumanını içlerine çektiklerini ve bu dumanın insana keyif verdiğini gördü. Kolomb, faydalı olur düşüncesiyle bu bitkinin tohumlarını alarak denizciler vasıtasıyla diğer ülkelere yayılmasına neden oldu. Daha sonra tüm dünyaya yayılan tütün bitkisi yetiştirilip ilk olarak küçük tesislerde daha sonra ise kurulan büyük fabrikalarda sigaraya dönüştü.

  OSMANLI'YA İNGİLİZLER GETİRDİ
  Tütün ülkemize Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1601 yılında İngilizler tarafından getirilmiş ve bazı göğüs hastalıklarına iyi geldiği söylentisiyle kullanımı yaygınlaştırılmıştır. Çeşitli dönemlerde caiz değildir denerek fetvalarla dinen yasaklanmışsa da yayılması ve alışkanlık halini alması engellenememiştir. 2. Muhammed
  Özel Üye

  Sigarayı İcat Eden Kişi

  Sigarayı Amerikalılar keşfetmiştir. Sigaranın ilk keşfi'nin Amerika'da olduğu ve tüm dünyaya buradan yayıldığı hakkında iddialar bir hayli fazladır. ''Sigarayı Amerikalılar keşfetmiştir.'' görüşü de bu iddialara dayandırılmaktadır.

  Amerikalı yerli halk sigarayı ilk dönemlerde tedavi ve dini ayinlerde kullanmakta ve üretimini yapmaktaydılar.

+ Yorum Gönder