+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Güvercinler nasıl takla atıyorlar ve takla atmalarının sebebi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Güvercinler nasıl takla atıyorlar ve takla atmalarının sebebi nedir
  Güvercinlerin Takla Atmalarının Sebebi? Hakkında Bilgi

  Aslında bir nevim mutlu olduklarını gösterirler. Güvercinlerde iki farklı nedenle görülen, iki farklı tip takla var. Bunlardan ilki, havada uçarken hafifçe yan dönme şeklinde görülen ve aslında güvercinlerle beslenen gökdoğan gibi yırtıcı kuş türlerine karşı kazanılmış olan bir savunma uyumu. Bu, doğal olarak artık genlerine yerleşmiş ve bir yaşam biçimi haline gelmiş bir özellik. Taklacı güvercin olarak bilinen ırklarda görülen takla davranışı da, bu şekilde bir uyum olarak kazanılmış ve ırk özelliği haline gelmiş.

  Diğeriyse, vitamin eksikliği ya da bir virüs nedeniyle ortaya çıkabilen, beyine giden sinir hücrelerinin üzerini kaplayan myelin kılıfın erimesine neden olan ve havalanırken ya da uçarken denge kaybı nedenli takla atma, yürürken daireler çizme, başın arkaya doğru yatması (stargazing: yıldız sayma) gibi belirtilerle kendini gösteren hastalık. Bu takla zaten diğerinden belirgin olarak ayrılıyor ve sıklıkla hayvanların kontrollü bir şekilde beslenmesiyle iyileştirilebiliyor.
 2. Muhammed
  Özel Üye

  Güvercinler takla atarak aslında mutlu olduklarını ifade etmeye çalışırlar. Ayrıca kendilerini avlamak isteyen bazı yırtıcı kuşlara karşıda savunma yöntemi olarak kullanırlar bunu, zaman içerisinde bu savunma durumu onlarda genetik bir hal almıştır.
+ Yorum Gönder