+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Muhabbet kuşları veya papağanlar konuşmayı nasıl ögreniyorlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Muhabbet kuşları veya papağanlar konuşmayı nasıl ögreniyorlar
  Muhabbet Kuşları Veya Papağanlar Konuşmayı Nasıl Öğreniyor? Hakkında Bilgi

  Bir nevi bizim sayemizde öğreniyorlar.Muhabbet kuşu bir papağan çeşididir. Bütün kuşlarda, soluk borusunun alt kısmında syrinks adı verilen ve ses çıkarmaya yarayan bir çift yapı bulunur. Fakat papağanlarda bu yapıdan sadece bir adet bulunur. Bu durum papağanlarda ki yapının, insanlarda larinks adı verilen yapıya benzemesine sebep olur. Papağanların ön beyinlerinde ses öğrenimiyle ve ses çıkarmayı kontrol etmeyle ilgili bölgeler yer alır.

  Yapılan araştırmalar diğer kuş türlerinde rastlanılmayan bu bölgelerin insanlarda bulunan dille ve konuşmayla ilgili bölgelerle benzerlik gösterdiğini ortaya koymuştur. Fakat papağanların dili gerçek anlamda öğrenip öğrenemedikleri yani anlayarak konuşup konuşmadıkları tartışma konusu. Aslına bakılırsa yapılan araştırmalar gösteriyor ki, doğal ortamda yaşayan hayvan türlerinin hiçbiri bildiğimiz anlamda bir dile sahip değil.

  Genel kanı papağanların etkin koşullanma kurallarına göre hareket ettikleri, yani söyledikleri herhangi bir cümleyi, örneğin "kraker istiyorum" cümlesini, sadece bu cümleyi söylemenin sonucunda kendilerine kraker verildiği için söyledikleri. Bu şu demek oluyor: bizler için tamamen farklı bir anlama gelen, hatta anlamsız olan başka bir cümle hayvana öğretilebilir ve hayvan bu cümleyi ezbere söyleyerek kraker kazanabilir fakat cümlenin aslında ne anlama geldiğine ilişkin bir fikri olmaz. Bu konulardaki en önemli araştırmalar Irene Pepperberg'e ait. Irene Pepperberg'in çalışmalarını yürüttüğü gri Afrika papağanı Alex ise dünyaca ünlü.
 2. Muhammed
  Özel Üye

  Çoğumuz evlerimizde muhabbet kuşu veya papağan beslemişizdir. Bu kuşlara konuşmayı öğretmek için çoğumuz uğraşmışızdır, kimimiz bunu başarmış kimimiz ise yöntemini bulamamışızdır. Aslında bu kuşlar konuşmayı öğrenemezler. Sadece duyduklarını, zihinlerinde yer eden bazı kelimeleri taklit ederler.
+ Yorum Gönder