+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Kış uykusuna yatan hayvan uyandırılabilir mi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Kış uykusuna yatan hayvan uyandırılabilir mi
  Kış Uykusuna Yatan Hayvan Uyandırılabilir mi İle İlgili Bilgi

  Yapılan Teorik araştırmalara göre evet uyandırılır. Kış uykusundaki bir canlının vücut sıcaklığı ve metabolizma hızı son derece düşmüş durumdadır. Vücut sıcaklığını artırmayı başarmanız halinde, hayvanı uyandırabilirsiniz. Biraz zorlanacağınız bir durumdur. Ancak, uyanma hızı vücut sıcaklığının ne kadar düşmüş olduğuna ve dolayısıyla da normal vücut sıcaklığına erişim için geçecek zamana bağlıdır. Örneğin ayılar, kış uykusuna girdiklerinde vücut sıcaklıkları çok az bir düşüş gösterir. Bu nedenle de uyanmaları çok daha kısa sürer. Ancak kış uykusundaki küçük bir kemirgenin vücut sıcaklığı +2°C’ye kadar düşüş gösterebilir. Dolayısıyla da bu canlının uyanması çok daha uzun sürecektir.
  Doğal olmayan bir etken tarafından kış uykusundan uyandırılan hayvanlarda bazı fizyolojik bozukluklar görüldüğünün bilinmesi nedeniyle, arazi çalışmalarında hayvanların uyandırılmaması için uyandırılmaması ve rahatsız edilmemesi için büyük özen gösterilmektedir.
 2. Muhammed
  Özel Üye

  Kış uykusuna yatan hayvan uyandırılabilir. Fakat kış uykusuna yatan hayvanların uyku esnasında vücut sıcaklıkları düştüğünden dolayı hayvanı uyandırabilmeniz için öncelikle vücut ısılarını yükseltmeniz gerekir.
+ Yorum Gönder