+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Gazeteyi Neden Enine Yırtamayız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Gazeteyi Neden Enine Yırtamayız
  Gazeteyi Niçin Enine Yırtamayız Hakkında Bilgi

  Her ne kadar gazeteyi enine göre yırtmaya çalışsak bile yırtılmaz. Denerseniz göreceksiniz ki, bir gazete sayfasını yukarıdan aşağıya düzgün olarak yırtabilirsiniz. Ancak sağdan sola yani enine yırttığınızda düzgün yırtamazsınız, muhakkak zikzaklar oluşur.
  Gazete kağıdının ana maddesinin ağaç olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir gazete kağıdında ağacın lifleri yukarıdan aşağıya olacak şekilde gelir.

  İşte bu sebeple bir gazete sayfasını düşey olarak yırtarsanız, yırtık, liflerin yolunu takip ederek düzgün bir şekilde aşağıya kadar iner. Enine yırtıldığında, her life rastlayışın da yırtılma zikzak çizer.

  Peki lifler niçin düşey doğrultuda? Bunun nedeni kağıdın üretiliş biçiminde yatıyor. Bu lifler çok az su içeriyor ve üretim bandında, bandın hareketi boyunca yayılıyor. Üretim bandı sonunda su kuruyor ama, lifler kağıtta uzunlamasına yer alıyor.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bildiğiniz gibi bir gazeteyi yırtmak istediğimiz de boyuna yırtmamız gerekir çünkü enine asla yırtamayız. peki bunun nedenini hiç düşündünüz mü. bir gazete bildiğiniz gibi ağaçtan yapılır ve ağacın lifleri boyun olduğu için gazete enine yırtılamaz.
+ Yorum Gönder