+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda 1lt. gül suyu için kaç kg. gül lazımdır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  1lt. gül suyu için kaç kg. gül lazımdır
  Gül Suyu İle İlgili Bilgi

  Bu konuda da size gül suyu hakkında bilgi vereceğiz.Kışın yapraklarını döken, kırmızı çiçekli ve çalı görünüşünde bir bitkidir. Daha çok süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Özel gül kokuludur. Mayıs-Haziran ayları arasında çiçek açar ve hoş kokuludur. Gövdeleri silindir biçimlidir. Gövde yeşilimsi esmer renkli, çok dallı ve dikenlidir. Yapraklar saplı ve kulakçıklı, 5-7 parçalıklıdır. Çiçekler dalların ucunda tek tek veya kümeler halinde bulunur. Çanak yaprakları beşli parçalar halindedir. Taç yapraklar ise çok parçalıdır. Çiçek tablası zamanla etlenerek turuncu veya kırmızı bir renk alır. Tedavide genellikle Isparta gülü kullanılmaktadır.

  BİLEŞİM:
  Uçucu yağ ve tanen taşımaktadır. Gallik asit, kuarsitrin, siyanin, şeker ve mum vardır.

  ETKİ VE KULLANILIŞ ŞEKLİ:
  Yörede daha çok süs bitkisi olarak yetiştirilir. Petallerinden gül reçeli de yapılmaktadır. Kırmızı gülün çiçekleri kuvvetli kokuludur. Gül yağı da koku verici olarak kullanılmaktadır. Gül yağı elde etmek için sabahın erken saatlerinde, güneş doğmadan toplanıp gölgede kurutulur. Su buharıyla distilasyona tabi tutulur. Elde edilen sıvının üst kısmında gül yağı toplanır. Alttaki sulu kısım ise gül suyunu teşkil eder. Genellikle 3000-3500 kg çiçekten 1 kg gül yağı, 500 kg gül suyu elde edilir. Gül suyu da cilt temizliğinde kullanılır. Dışarıdan özellikle göz hastalıklarında antiseptik olarak kullanılır. Zehirli bileşikler de taşımaktadır. Reçeli kuvvet vericidir. İnfusyon (% 2) günde 2-3 bardak içilirse ishale, gargara halinde ise boğaz hastalıklarına karşı kullanılmaktadır.

  BULGULAR:
  Yörede gül bitkisi daha çok süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Az miktarda da gül reçeli yapılmaktadır. Harika renkleri, taç yaprakları ve hoş kokusuyla çok güzel bir çiçektir. Gül birilerine hediye olarak da verilmektedir. Hastaya “Geçmiş Olsun”, arkadaşa “Güven, dostluk”, küskünlere “barış” mesajı şeklinde sunulur. Bu nedenle de “gül gönül derdine de devadır” denilmektedir.

  YANİ SONUÇ:
  3000 kg yada 3500 kg gülden 1 litre yağ 500 kg gül suyu çıkıyor. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Gül suyu benim bildiğim gibi bir kozmetik ürünüdür. aslında daha çok yüz temizleyici olarak kullanılmaktadır ve doğrusunu söylemem gerekirse gül suyunu kullanan tanıdıklarım var ve gül suyu gerçekten temizleme işlevini yapmaktadır.
+ Yorum Gönder


gul suyu kac kilo