+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Traverten Nasıl Oluşur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Traverten Nasıl Oluşur
  Travertenin Oluşumu Hakkında Bilgi

  Bu başlıkta da traverteni işleyecez. Traverten çok yönlü, çeşitli nedenlere ve ortamlara bağlı, kimyasal reaksiyon sonucu çökelme ile oluşan bir kayadır.
  Pamukkale termal kaynağını meydana getiren jeolojik olaylar geniş bir bölgeyi etkilemiştir. Bu bölgede sıcaklıkları 35-100 C arasında değişen 17 sıcak su alanı bulunmaktadır.

  Termal su kaynaktan çıktıktan sonra, 320m uzunluğunda bir kanal ile traverten başına gelmekte ve buradan, 60-70m.lik kısmi çökelmenin olduğu traverten katkatlarına dökülmekte ve ortalama 240-300m. yol kat etmektedir. Kaynaktan çıkan 35.6 Co sıcaklğında,içinde yüksek miktarda Kalsiyum Hidro Karbonat bulunan suyun havadaki oksijen ile olan teması sırasında Karbondioksit ve Karbonmonoksit uçarak,kalsiyum karbonat çökelmekte ve traverten oluşumuna sebep olmaktadır.

  Kalsiyum karbonat, başlangıçta yumuşak bir jel halindedir. Zaman içinde sertleşmekte ve traverten olmaktadır. Ancak ziyaretçiler tarafından katkatlar üzerinde gezilmesi ve oynanması, henüz yumuşacık haldeki kalsiyum karbonatların ezilmesine, dağılmasına neden olmaktadır. Travertenlere termal su kontrollü olarak belirli bir program dahilinde verilmektedir.Fazla miktarda ve uzun süre aynı yere akıtılan su yosunlaşmaya ve dolayısıyla travertenlerde hoş olmayan kirliliğe sebep olmaktadır. Beyazlığın oluşumunda, hava şartları, ısı kaybı, akışın yayılımı ve süresi etkilidir. Çökelme, termal sudaki karbondioksitin havadaki karbondioksit dengeye gelinceye kadar devam etmektedir
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Traverten 10. sınıf coğrafyasında gördüğümüz bir konudur. traverterler çeşitli nedenlerden ötürü oluşmaktadırlar. bu nedenleri; yer altında bulunan kalsiyum bi karbonatın yer yüzüne çıkması ile daha sonra oluşturduğu çökelme sayesinde oluşmaktadır.
+ Yorum Gönder


traverten nasıl oluşur,  travertenler nasıl oluşur