+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Türkiye'nin en uzun akarsuyu,Kızılırmak'tır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Türkiye'nin en uzun akarsuyu,Kızılırmak'tır
  En Uzun Akarsu Hangisidir

  Türkiye'nin en uzun akarsuyu kızılırmak akarsuyu dur. Uzunluğu 1,355 km'dir.
 2. Zeyneb
  Bayan Üye

  Türkiye’nin en uzun nehri hangisidir

  Türkiye topraklarında başlayıp yine Türkiye topraklarından deniz dökülen en uzun nehrimiz Kızılırmak nehridir. Hatta arkadaşlarımıza şu soruyu sorsak. Ülkemizdeki nehirleri sayarmısın dersek ilk olarak Kızılırmak nehri akla gelir.

  1355 Km lik uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun nehri konumundadır. Sivas iline bağlı Kızıldağdan başlayıp Kayseri,Nevşehir,Kırşehir,Kırıkkale,Ankara,Aksaray ,Çankırı,Çorum ve Samsun illerinden geçip Bafra üzerinden Karadenize dökülür.Kar ve yağmur sularıyla beslenen nehir Nisan aylarında maksimum seviyelere ulaşır. Kızılırmak üzerinde 8 adet baraj vardır.Nehrin ortalama debisi 184 m³/sn’dir.
  Kızılırmak

  Kızılırmak nehrinin başlıca kolları Delice ırmağı, Devrez ve Gökırmaktır.
  Ülkemizin en uzun ikinci ırmağı ise Fırat nehridir. Toplam uzunluğu 2800 km dir.

  Aklımıza hemen şu soru gelebilir. Neden Türkiye’nin en uzun ırmağı Fırat değilde Kızılırmak’tır. Çünkü Fırat nehri Türkiye’de başlayıp Basra Körfezine dökülür bu yüzden 2. sırada yer alır. Türkiye sınırları içerisindeki toplam uzunluğu 1263 km dir. Gelelim ülkemizin en uzun üçüncü nehrine. Sakarya nehri 824 km lik uzunluğu ile 3. sırada yer alır ve Karadeniz’e dökülür. 4. Sırada 560 km lik uzunluğuyla

+ Yorum Gönder