+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Kanser Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. BeLa_12
  Devamlı Üye

  Kanser Nedir
  Kanser Nedir? Hakkında Bilgi

  Herkesin bildiği gibi,kanserle savaş için akıl almayacak ölçüde paralar harcanmaktadır. Ölümcül bir hastalıktır. Başta tıp olmak üzere, bütün bilim dallarında kansere karşı koruyucu, kanserden kurtarıcı çareler bulmak için araştırmalar yapılmaktadır.
  Basit ve kısa bir tanımlama gerekirse, "kanser" insan sağlığını, insan hayatını tehdit eden, karanlık bir bulut gibi gölgeleyen en büyük tehlikedir.

  Konunun çok ayrıntılı olması nedeniyle.burada kanseri genel çizgiler niteliğinde açıklayacağız. Bu kadarı bile kanserin nice tehlikeli,öldürücü olduğuna ilişkin fikir edinmeniz için yetecektir sanıyoruz.

  Kanser, vücutta genel ve normal büyüme (gelişme) düzeninden sapan, bu düzeni izlemeyen devamlı bir gelişme halidir. Kanseri meydana getiren hücreler, vücudun çeşitli kısımlarında ,kanserin başladığı yerden çok uzaklaşacak şekilde yayılmış olabilirler. Bunu önlemek, kanseri başladığı noktada yok etmeye, oradan almaya bağlıdır. Aksi takdirde ,kanser insanı ölüme götürecektir.

  Vücuttaki hücreler devamlı olarak gelişirler.Yıpranıp yok olduklarında,bunların yerini aynı türden yeni hücreler alır. Fakat kanserli hücreler vücudun normal hücrelerinden farklı görünüşte olup,fonksiyonları,eylemleri de farklıdır.

  Başladıkları, oluştukları yerde, vücudun o kısmındaki yeni, genç hücreler gibi görülebilirler. Ancak, mikroskop altında bakıldıkları zaman hemen tanınacaklardır.

  Kanser hücreleri bölünüp sayıca çoğalırlar iken,tüm büyüme haline gelmez, üremeyi durdurmazlar. Aksine genç hücreler olarak kalır,zararlı (habis) hale gelinceye kadar çoğalmaya devam ederler.Büyüyen kanser hücreleri bir noktada kalmayacak,ayrılacak,normal hücreler arasında yayılacaktır. Zamanla öylesine artarlar ki,vücudun bu kesimindeki normal hücreler devamlı çalışma, hatta hayatta kalma olanağını kaybederler. Kana geçen kanser hücreleri, vücudun daha uzak kesimlerine de taşınır. Orada,normal hücrelerin eylemlerini durduracak, onların hayatiyetine son verecek bir oranla,kitleleşmecesine çoğalır,büyürler.

  Kanserin yayılması, hiç değilse gelişmesi önlenemedikçe, hastanın ölümü kaçınılmaz bir sonuçtur. Vaktinde ve gecikmeksizin kontrolden geçmenin, düzenli zaman aralarıyla doktor muayenesinin önemi bu yüzden çok büyüktür.

  Kanser temasla insandan insana geçmez.Bilindiği kadarıyla da bulaşıcı değildir ve bugüne bugün, kansere karşı koruyucu, kesin tedavi niteliğinde herhangi bir ilaç bulunmuş sayılamaz.

  Her şey, kanser denilen korkunç illetin tabiatını ve gerçek sebebini tam anlamıyla öğrenmeye ,bunlardan temellenen koruyucu, önleyici tedbirler,çareler uygulamaya bağlıdır.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Bildiğiniz gibi bir çok insan kanser hastalığı yüzünden ölmektedir. Ölümcül bir hastalık olan kanser insan vücudunda çoğalıp tüm yerlere gitmesiyle kana karışır ve insan vücudundaki bütün hücreleri yok ederek insanın ölmesinde neden olmaktadır. Her insanda küçük kanser riski bulunmaktadır bu stres veya bir çok kötü olaydan dolayı büyüyerek ölümcül hale gelir.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Kanser, vücudumuzdaki herhangi bir organ veya dokuda görülebilen, oldukça kontrolsüz bir biçimde büyüme gösteren kötü huylu bir hastalıktır. Oluşan kanser hücreleri çok hızlı bir biçimde büyüyerek tümör adı verilen hastalığı meydana getirir.
+ Yorum Gönder