+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Haşhaş Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. BeLa_12
  Devamlı Üye

  Haşhaş Hakkında Bilgi
  Haşhaş Nedir? Hakkında Bilgi

  Gelincikgillerden bir bitki. Afyonun elde edildiği bitkidir. Kapalı ve açık başlı olmak üzere iki çeşidi vardır. Kapalı başlı olanlar, olgunlaştıktan sonra tohumlarını dökmezler; açık başlı olanlar ise tohumlarını kolayca dökerler.

  Haşhaş bitkisinin başları, çiçeklerini döktükten 35 - 40 gün sonra (Mayıs, Haziran aylarında) özel çakılarla sabahları işçiler tarafından yanlamasına çizilirler. Kesilen damarlardan, beyaz ve kıvamlı bir sıvı akar. Rengi ilkin beyaz olan bu sıvı, sonra esmerleşir, pıhtılaşır. Ertesi sabah bu pıhtılar bitkiden alınarak bir araya toplanır ve yoğrulur. Bu elde edilen, ham afyon dur.
  Haşhaş özellikle Asya ülkelerinde ve memleketimizde yetiştirilmiş, sonraları Batı ülkelerinde de yetiştirilmeye başlanmıştır.Haşhaş her yıl ürün vermektedir.
 2. Muhammed
  Özel Üye

  Haşhaş, bilim alanında Papaver somniferum olarak adlandırılan bir çeşit bitkidir. Günümüz toplumunda haşhaş olarak tabir edilen bu bitki tıp alanında uyuşturucu ilaç üretimi için kullanılmaktadır. Haşhaş Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından üretimi hassasiyetle takip edilen ve kaçak yetiştirilmesine asla müsade edilmeyen bir bitki türüdür.

  haşhaş.jpg

+ Yorum Gönder