+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Trafik Işıklarının İcadı İle İlgili Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. BeLa_12
  Devamlı Üye

  Trafik Işıklarının İcadı İle İlgili Bilgi
  Trafik Işıklarının İcadı Hakkında Bilgi

  Trafik ışığını kim ortaya attı?

  Günümüzdeki gibi trafiğin yoğun olmadığı ve araç çeşitlerinin az olduğu dönemlerde trafik ışıklarına kimsenin ihtiyacı yoktu. At arabalarının yoğunlaşması ile bu ihtiyaç kendini hissettirmeye başladı. Bu düzensizliği bir düzene sokabilmek için gaz lambalarından kurulan bir düzenek ile denemeler yapıldı. Daha sonraları ABD^nin Detroit kentinde demiryollarının sinyalizasyon sistemine benzer bir sistem yapıldı (1920) ve trafik lambası olarak kullanıldı.

  Günümüzde kullandığımız modern trafik ışıklarının patenti ise ilk kez 23 Kasım 1923 yılında ABD'de Cleveland'da Garrett Augustus Morgan tarafından alındı. Bu patenti aldıktan kısa bir süre sonra ise patentini General Electric'e sattı.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Eski çağlarda trafik yoğun olmadığı için trafik ışıklarına gerek duyulmuyordu. Araç üretiminin başlaması ve araçların çok yaygın olarak kullanılması ile trafik ışıklarına gerek duyulmaya başlanmıştır. İlk trafik ışıkları at arabalarının kullanımlarını düzene sokmak için icar edilmiştir. Günümüzde kullandığımız trafik ışıkları 23 Kasım 1923 te icat edilmiştir.
+ Yorum Gönder