+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Bulaşık Makinasının İcadı İle İlgili Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. BeLa_12
  Devamlı Üye

  Bulaşık Makinasının İcadı İle İlgili Bilgi
  Bulaşık Makinasının İcadı Hakkında Bilgi

  Bulaşık makinesi ne zaman icat edilmesi?
  19. Yüzyılda ABD'li kadınların canını bulaşık yıkamak çok sıkmaya başlamıştı. Bulaşık yıkamanın kendi görevleri olmadığını düşünüyorlardı. Bu tür işlerle uğraşmak yerine daha sosyal aktivitelere zaman ayırmak istiyorlardı. Bu nedenle tuttukları temizlikçiler onların yerine bu görevleri yerine getiriyorlardı. Çok sevdikleri yemek takımlarına hizmetçilerin çok fazla özenme diklerinden şikayet ediyorlardı.


  Birçok kadın bulaşık makinası yapabilmek için değişik fikirler geliştirdi. Ancak ilk patent 1885'te Josephine G. Cochran taraınjdan alındı. Cochran yaratıcılık konusunda rakiplerinden bir adı öndeydi, bunun nedeni buharlı gemiyi icat ettiğini ortaya süren John Fitch'in soyundan geliyor olmasıydı.

  Cochran her zaman daha üstün bir yaşayış tarzı hayal etti. Bu yüzden isminin daha kolay hatırlanacak "Cochrane, Cockran" gibi şekillerde yazdığı söylenmektedir. Bulaşık makinasını üretip patentini aldığı zaman ismi Josephine G. Cochran olarak tarihe geçti..

  Makinanın çalışma sistemi çok basitti. Alt kısımda yeralan iki silindir ile pompalanan su ve sabun, makinanın içinde bulaşıkların dizildiği raflara pompalanıyordu. Daha sonra yeniden pompalanmak üzere emici silindirler bu suyu çekiyordu. Evlerde kullanılmak üzere üretilen makinalar, yan taraflarında bulunan kol yardımı ile çalıştırılıyor. Daha büyük ihtiyaç görülen işyerlerinde ise buhar gücünden faydalanılıyordu.

  Bir fuarda gazeteciler tarafından makinalarının tanıtılması üzerine daha çok tanındı. Makinanın pazarlamasınıda kendi yapan Cochran, pazarlamanın icat etmekten daha zor olduğunu ve şimdiki aklı olsa bu işe girişmeyeceğini söyledi.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Bulaşık makineleri 19. yüzyılda kadınların daha çok bilinçlenmesi üzerine icat edilmiştir. Amerikalı kadınlar bulaşık yıkamak yerine daha yararlı işler yapmaları gerektiğini düşünüyorlardı. Bu durum üzerine 1885 yılında ilk bulaşık makineleri icat edilmiştir. İlk bulaşık makineleri günümüzde kullandığımız makinelerden farklı olarak yanda bulunan bir kol ile çalıştırılıyordu.
+ Yorum Gönder