+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Termostatnın İcadı İle İlgili Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. BeLa_12
  Devamlı Üye

  Termostatnın İcadı İle İlgili Bilgi
  Termostatnın İcadı Hakkında Bilgi

  Elde edilen bilgilere göre Termostat icadı 1830 yılı için yeni bir sözcük ve yeni bir kavram olabilir, ama sıcaklık ayarlama aygıtı için kullanılan teknoloji yeni değildi. Termostatın mucidi Andrew Ure (İskoçya), patentinde çeşitli tipte aygıtları tanımlamıştır. İçlerinde en karmaşık olanın içerdiği bilik şerit (genellikle bilik bir disk biçiminde), bugün bile termostatların çoğunun temelini oluşturur. Bilik şeridin işleyişi şöyledir: Sıcaklık değiştikçe temas halindeki iki farklı derecelerde genleşir ya da büzülür; bunun sonucunda eğilen şerit, ayar düğmesini ya etkin ya da etkisiz hale getirir. Ure bu ilkeyi ısı denetimine uygulayan ilk kişi olabilir; ancak, bu tür aygıtların öncüsü John Harrison idi. Harrison, 1726'da ünlü kronometresinde, sıcaklıktaki değişimlerin yol açtığı hataları telafi etmek için bilik sarkaç kullanmıştı.

  Termostatnın İcadı.jpg
  Ure'ün patentindeki fikirleri yaygınlık kazanamadı ve yaygın olarak kullanılan ilk termostat, Charles Edward Hearson'ın 1881'de patentini aldığı sıvı termostat oldu. Hearson'ın termostatı, kümes hayvanlarının kuluçka makinesinde kullanılmak için tasarlanmıştı ve gereken sıcaklıkta kaynatılmış bir sıvıyla dolu kapalı bir kaptan ibaretti;kaynar sıvı, kabı genleştirip bir kumanda kolunu harekete geçiriyordu. Aynı ilke bugün de geçerliliğini korumakla birlikte, Hearson'ın tasavvur ettiği üzere, belli bir sıcaklıkta kaynayan sıvılar yerine, artık daha kullanışlı ve çok işlevli bir yöntem olarak, kılcal bir tüp içinde sıvının genleşmesi ya da büzülmesi yeterli oluyor.

  Termostatın üçüncü bir tipinde de gaz ya da sıvı dolu bir körük kullanılır; bu buluşun patentini, W.M. Fulton 1903 yılında almıştır. Körük, içini dolduran sıvı ya da gazın sıcaklığı artıp azaldıkça genleşir ya da büzülür; kademeli bir sıcaklık değişimi (örneğin, bir fırına gazın akışını denetlemek yoluyla) elde etmekte kullanılabilmesi gibi bir avantajı vardır.

  Termostatın kullanım alanları arasında, merkezi ısıtma sistemleri, elektrikli ütüler, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri, su ısıtıcıları, buzdolapları, dondurucular ve fırınlar sayılabilir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Termostat 1830 yılında icat edildiği söylenmektedir. ancak bundan önce termostatın yapmış olduğu görevi yani sıcaklığı ayarlama görevini yapan zaten bir aygıt vardı . bu da demek oluyor ki 1830 da bulunan aygıt değil yeni bir isimdir.
+ Yorum Gönder