+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Pi Sayısı Kaç Basamaklıdır? - Pi Sayısı - Pi Değeri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Hozukcan
  Devamlı Üye

  Pi Sayısı Kaç Basamaklıdır? - Pi Sayısı - Pi Değeri
  Pi Sayısı Hakkında Bilgi


  pi sayisi.jpg

  Eski çağlarda bulunan pi sayısı 3 olarak bilinmektedir.Bir bilgisayar programcısı matematikte sabit değer olarak kullanılan pi sayısını yaklaşık 2.7 trilyon haneli olarak hesapladığını ileri sürdü.

  Yeni hane sayısının eski rekordan 123 milyar daha fazla olduğu belirtildi.

  Fransız bilgisayar programcısı Fabrice Bellard hesaplaması ve sağlaması tam 131 gün süren işlemi bir masaüstü bilgisayar ile gerçekleştirdi.

  Pi sayısının bu rekor versiyonu bilgisayarın sabit diskinde bir terabayttan daha fazla yer tuttu.

  Daha önceki rekorlar süper bilgisayarlar kullanılarak gerçekleştirilmişti ama Bellard kendi yönetiminin 20 kat daha etkili olduğunu ileri sürüyor.

  Bir önceki rekor 2,576,980,377,524 haneli olup, 2009 Nisanında Japonya’daki Tsukuba Üniversitesi’nden Daisuke Takahashi tarafından sadece 29 saatte gerçekleştirilmişti.

  Ancak bunun için Bellard’ın kullandığı masaüstünden iki bin kat daha hızlı ve bin kat daha pahalı süper bir bilgisayar kullanılmıştı
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Pi sayısı yaklaşık değeri 3 olarak bazen kabul edilen bir sayıdır. ancak bir bilgisayarda 2.7 trilyon haneli olarak hesaplanmıştır. pi sayısı bir çok formülde yer almaktadır. örneğin çemberin çevre ve alan formüllerinde .
+ Yorum Gönder


pi sayısı nedir,  pi kaç basamaklıdır,  günlük kullanımında pi sayısı kaç basamaklıdır