+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Mancınık Nasıl Yapılır Resimli Anlatım - Mancınık Yapımı Resimli Anlatım Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Hozukcan
  Devamlı Üye

  Mancınık Nasıl Yapılır Resimli Anlatım - Mancınık Yapımı Resimli Anlatım
  Mancınık Yapımı

  Mancınıklar tarih öncesinde kullanılan bir çeşit savaş aletidir.Mancınıklar özellikle duvarları ve surları yıkmak için kullanılırdı.Mancınıkların etki ve tahrip gücü büyüklüklerine göre değişmektedir.
  Mancınığın Özellikleri
  Mancınığın yayı, önceleri boynuzdan yapılırdı. Ama kısa bir süre sonra, bunun, elde kullanılan küçük mancınıklar için yeterli olmasına karşılık, ağır mızrak ve taşları atacak güçte olmadığı anlaşıldı. Yeni silahta, boynuzdan yapılan yayın yerine, iki sağlam ağaç kol takıldı ve yay teli, bu kolların uçlarına bağlandı. Kolların öteki uçları, bükümlerin arasına sokulur, bu düzenek, bir ağaç çerçeve içine takılır, ya çerçeveye sokulan çubuklarla ya da mandallı bir çarkla sıkılırdı. Bu silah, Romalı komutanlar tarafından çok beğenildi. Benzer mancınıklarla Sosen zamanlarda yapılan deneylerden anlaşıldığına göre, söz konusu silahlar, bir zıpkını 400 metreye (normal yayla ulaşılması olanaksız bir menzil) kadar atabiliyordu.

  Mancınık 1.jpgMancınık Nasıl Yapılır 2.jpgMancınık Nasıl Yapılır.jpgMancınık.jpg

  Karşı ağırlıklar, kol yere doğru çekilir ve yerde bir iğne ile yapılan maksimum yükseklik yükseltilir.Sapan açılı pin üzerine yerleştirilir.
  Aks yerine iki destek konulur.Merkezde olacak şekilde tutturmak gerekir.

  Sapan dizgenin dişlileri yıpratmasını önlemek için ucunda dikilir. Sapan kese pijama eski bir çift yapılır. Bir çentik dışında her iki tarafın alınmıştır ve yuvarlak bir şekil vermek koşulu ile dikilmektedir.  Açılı pinler ayarlamalar büyük artış ya da etkinlik azalması neden olabilir. Sallanan sapan ark tanjant 45 derece olduğunda Optimal, sapan bir ucunu bu pin doğru kayıyor. Bir pin göz kanca açılı pin kol indirilir hemen altında bulunan aracılığıyla yerleştirilir. Bir emniyet mekanizması gibi çalışır ve iki eliyle yük ve sapan pozisyon boşaltır. Iki alt göz kancaları sadece herhangi bir ekstra dize çalışan parçaların açık tutmak için vardır.  Bu hazır modunda güvenlik mekanizmasıdır. Çatal pim aşağı kolu tutar. Iplik pin bir mesafeden bağlı pin çekme için kullanılır .

  netten alıntı 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Mancınığı ne için işe yaradığını hepiniz biliyorsunuzdur. bilmeyenler için söyleyeyim, mancınık basit makinsı yapılış özelliği ile içine konulan bir şeyi çok uzağa fırlatmaktadır. mancınık savaşlarda kullanılan bir basit makine idi bununla düşmanlara koca koca taşlar atılırdı.
+ Yorum Gönder


mancınık,  mancınık yapımı resimli anlatım,  mancınık nasıl yapılır resimli anlatım,  basit mancınık nasıl yapılır resimli anlatım,  mancınık yapımı ve malzemeleri resimli anlatım,  mancınık yapımı ve malzemeleri