+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Karıncalar Neden Boğulmaz Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Karıncalar Neden Boğulmaz
  Karıncalar Neden Boğulmaz

  Fark ettiyseniz Bir karıncayı alıp, suyun içine batırdığımız zaman , saatlerce tutsak ölmez. Sudan çıkardığınızda ölü gibi görünür ama birkaç saat içinde kendine gelir. Biz insanlar böyle suya batırılsak, nefes alamadığımız için oksijensizlikten ölürüz ama su karıncaların çok ince olan nefes tüplerinden içeri giremez. Karbondioksitten narkoz yemiş gibi olurlar. Tabii ki bu süre çok uzarsa onlar da ölürler ama dayanma süreleri inanılmazdır.

  Ne var ki, karıncalar yağmur ve seller altında bu şekilde nefeslerini tutarak mücadele vermiyorlar. Yağmuru hissedince yuvalarına giriyorlar ve giriş yollarını tıkıyorlar. Ateş karıncası denilen bir türünde ise karıncalar birbirlerine tutunarak sel sularının üstünde yüzüyorlar. Bir yerde karaya vurup çıkıyorlar. Tabii kraliçe karınca ortada, yüksekte ve mümkün olduğunca kuru tutuluyor.

  Karınca yuvaları inşaat tekniği olarak örnektirler. Yuvanın girişine bağlı ve buradaki suyu alıp başka tarafa verebilen birçok tünel daha inşa ederler. Bazıları ise yuvalarının üstünü öyle sağlam kapatırlar ki, sel sularının bir evin çatısının üstünden aşması gibi geçip giderler.

  Yine de bir aksilik olur, yuva su ile dolarsa, karıncalar çöp ve yaprak parçalarına veya yukarıda belirtildiği gibi birbirlerine tutunup yüzebilirler. Çok şiddetli yağmurdan sonra oluşan çamur tünellerini kapattığı zaman ise yuvalarını yeniden inşa etmek zorunda kalırlar.

  Gündelik hayatta artık yaygın olarak kullanılan mikrodalga fırınların kapaklarında kaçak yapmamaları, insanlara zarar vermemeleri için özel tedbirler alınır. Ancak bir mikrodalga fırınına girmiş karıncaya, fırın çalıştığı sürece bir zarar gelmeyeceğini biliyor muydunuz?

  Mikrodalga fırınlarında ışın yoğunluğu bir noktaya göre ayarlıdır. Bu nokta hemen hemen fırının ortasıdır. Bu nedenle yiyecek, her tarafı eşit pissin diye ortada dönen bir tabla üzerine konulur. Karıncalar fırında ışınların daha az yoğun olduğu bölgeleri hissederler. Zaten sıcak bölgelere girseler de, vücut yüzey alanlarının hacimlerine oranla yüksek olması nedeni ile ılık bölgeyi bulana kadar kendilerine zarar gelmez 2. Serap Yaman
  Timin Cadısı

  Karıncalar Suda Neden Boğulmazlar - Karıncaların Mucizevi Özelliği

  Karıncalar çok küçük böcekler olmasına rağmen oldukça fazla çalışmaları ile tanınırlar.Kışları ise yuvalarında yazın biriktirdikleri besinleri tüketirler.Ancak yağmur yağdığında yada sel olaylarında boğulup da hayatlarını yitirmezler.Bunun nedeni çok açıktır.

  Bir karıncayı alın, suyun içine batırın, saatlerce tutun ölmez. Sudan çıkardığınızda ölü gibi görünür ama birkaç saat içinde kendine gelir. Su, karıncaların çok ince olan nefes tüplerinden içeri giremez. Karbondioksitten narkoz yemiş gibi olurlar. Tabii ki bu süre çok uzarsa onlar da ölürler ama dayanma süreleri inanılmazdır. Ne var ki, karıncalar yağmur ve seller altında bu şekilde nefeslerini tutarak mücadele vermiyorlar. Yağmuru hissedince yuvalarına giriyorlar ve giriş yollarını tıkıyorlar. Ateş karıncası denilen bir türünde ise karıncalar birbirlerine tutunarak sel sularının üstünde yüzüyorlar. Bir yerde karaya vurup çıkıyorlar. Tabii kraliçe karınca ortada, yüksekte ve mümkün olduğunca kuru tutuluyor.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Karıncalar su içinde durduklarında boğulmuş gibi hareketsiz durmalarına rağmen sudan çıkınca heme hareket etmeye başlarlar. Karıncaların nefes tüpleri çok küçük olduğu için nefes tüplerine su girememekte ve karıncaların boğamamaktadır.
+ Yorum Gönder


karıncalar nasıl nefes alır,  karınca nasıl nefes alır,  karınca nefes alır mı,  Karıncalar nefes alır mı,  karincalar nasil nefes alir,  karıncalar yuvada nasıl nefes alır